יום שישי, 28 ביוני 2013

לא אקטואלי - 28.06.13

בוז לחופש הגדול
החופש הגדול הגיע והתיכוניסטים מציפים את הרחובות, בתי הקולנוע, החופים והאוטובוסים. איפה אחמדיניג'אד כשצריך אותו?

קהילות יעודיות
בשבוע שעבר התקיים בבית התפוצות האירוע השנתי של חברי 'דור חדש' בישראל. מדובר בארגון שקם בארצות הברית לפני עשר שנים, על מנת לחזק את הזיקה של ישראלים החיים בחו"ל למדינת ישראל. הכי קל לפטור בבוז ולהתעלם מרצונם של מי שעד לא מזמן קראו להם יורדים (וקצת יותר מזמן כונו אף 'נפולת של נמושות') לדאוג לעתידה של המדינה ממנה היגרו. עם זאת, מדובר הן באינטרס מובהק והן בתפקיד חיוני של מדינת היהודים לשמור על קשר חם ואוהב עם כלל בני העם. לפי מסמך שפרסם השבוע מכון ראות אודות הפזורה הישראלית, בשנים האחרונות ניכר שינוי בגישה שמתבסס על ההבנה שהפזורה הישראלית היא גם נכס פוליטי, כלכלי, חברתי ותרבותי לא ממומש. ראשית, בשל יכולתם לתרום להעצמת הזהות היהודית ותחושת העמיות בקרב הקהילות. שנית, בפזורה הישראלית טמון הפוטנציאל לפעול לקירוב העולם היהודי לחברה הישראלית, למשל בהתגייסות אל מול מתקפת הדה-לגיטימציה לישראל. עם זאת, האתגר האמיתי של מדינת ישראל הוא לפעול באופן נחרץ אך רגיש כך שיהיה ברור שמקומו של כל יהודי הוא בארץ ישראל.

השמצה פרועה
בכנסת ישראל פועלות שדולות שונות ומשונות. רובן הגדול של השדולות נמצאות בעיקר על הנייר ובמקום לשרת את העניין אשר לשמו הן הוקמו, הן בעיקר מקשטות את דיווחי פעילותם של חברי הכנסת. ובכל זאת, מבין יותר מ-80 שדולות המופיעות באתר הכנסת, שווה להתעכב על אחת מיוחדת במינה: השדולה נגד השמצה. לא המצאתי. יש שדולה כזו. בראשה עומד חבר הכנסת מש"ס, יצחק כהן. שעות פעילות השדולה לא ידועות, אך הן בוודאי לא במוצ"ש.

החלון ושברו
עם שוך סערת חגיגות יום ההולדת של שמעון פרס, הגיע הזמן לשים בצד את הביקורות ולהצדיע על הצלחת הנשיא בהגשמת החלום אליו שאף, כיוון והוביל את אזורינו. חזונו השאפתני הצליח עד כדי כך שהוא מהווה נדבך משמעותי בעיצוב תקציב המדינה גם שנים לאחר פרישתו (דה יורה) מהפוליטיקה. לדוגמא, במסמך עיקרי התקציב, בפרק על משרד החוץ, נטען כי השינויים העיקריים בתקציב המשרד נובע מלא פחות מאשר "מזרח תיכון חדש", אם כי מפירוט הסעיף ניתן לעמוד על כמה הבדלים זעירים מהאופן בו תיאר זאת הנשיא לפני שני עשורים: "התמודדות עם האיומים וההזדמנויות בזירת המזרח התיכון (סוריה ביום שאחרי, מיעוטים לאומיים ודתיים, אסלאם פוליטי וגורמים חיצוניים)".
עדת עריצים
אתר האינטרנט Movements.org מבקש לייצר תמיכה אוניברסלית במאבקם של פעילי זכויות אדם ברחבי העולם (לא, ממש לא רק בישראל) באמצעות שימוש בטכנולוגיה וברשת האינטרנט. לשם כך, מקדיש האתר את חודש יוני לגילויי הערכה כלפי כמה דיקטטורים עלומים וזאת באמצעות הפצת חומרי סאטירה אותנטיים נגדם. רשימה חלקית של המדינות המככבות: אזרביג'אן, ונצואלה, טוניס, סוריה, סין, צפון קוריאה ורוסיה. תזכורת קטנה לטובת הדמוקרטיה הלעתים מייגעת אך הכרחית של ארצנו.

התנגדות עזה
יישומה של תכנית ההתנתקות הצליח מכיוון שברגע האמת היו מוכנים מקבלי ההחלטות לכפות בכוח את עמדתם על המתנחלים. לו יתואר שהיה פוליטיקאי שהיה מציע להגיע לפשרה לפיה התכנית תיושם בהסכמה עם המתיישבים בגוש קטיף, כנראה שלתכנית היה לוקח הרבה יותר משנה של הכנות ושבוע של ביצוע כדי להגיע לכדי מימוש, אם בכלל. זאת מכיוון שהקונפליקט בין המדינה למתנחלים לא נסוב על אינטרס כלכלי סביב מגרש כזה או אחר, אלא על אידאולוגיה. למי שעדיין לא מבין זאת, זהו בדיוק הסיפור עם ניסיונות הסדרת התיישבות הבדווים בנגב, תוכיח התנגדותם העיוורת של חברי הכנסת הערבים לכל הסדר שהוא. הסוגיה הבדווית משמשת ככלי ניגוח פוליטי לערעור הלגיטימציה של עצם קיום המדינה היהודית. אתנוקרטיה קוראים לה האנטי ציונים (מאחמד טיבי ועד אורן יפתחאל). זהו אמנם אינטרס עליון של המדינה להסדיר את ההתיישבות הבדווית בנגב. אבל אסור לשגות באשליות: יהיה ההסדר אשר יהיה, הלאומנים הפלסטינים (ויש כאלה גם בדווים וגם יהודים) לעולם לא יסכימו לו.

פקעת עצבים
משום מה בריחתו של עד המדינה בפרשת הרצח בבר נוער מדירת המסתור המאובטחת גרמה לכולם לרצות לדעת היכן הוא נמצא במקום לתהות איפה המשטרה? יכול להיות שרמז לתשובה ניתן למצוא בעניין הבא: לפי החלטת ממשלה, קיים במדינת ישראל נוהל חבצלת אשר מפרט את דרכי הפעולה בעת פטירתו של אישיות ממלכתית. גם בכלי תקשורת שמכבדים את עצמם ניתן למצוא תיקי חבצלת, מידע המוכן מראש לשידור כהערכות לקראת פטירתו של סלבריטאים ממלכתיים יותר או פחות. על אף שאין הוכחה לכך, קשה לי להשתחרר מההרגשה שגם למשטרה יש מדף חבצלות ממנו נשלפים תיקים כאלה ואחרים בעת מצוקה, נניח כמו אחרי פאשלה של בריחת עד מדינה, על מנת להסית את זרקורי החדשות לכיוונים אחרים. תשאלו את הרב מצגר.

בזק בינלאומי
לאחרונה הגיעה לממשלת ישראל הצעה מממשלת סין להקמת בזק של עיר בת 30,000 יחידות דיור באזור לטרון. ניתן לשדרג את הרעיון, ולהציע שמסתננים מאפריקה יועסקו בבניית העיר, ובמידת הצורך ניתן להיעזר גם בשירותיהם של שכנינו הפלסטינים. כמו כן רצוי לייבא כמה מומחים מגרמניה על מנת שיקפידו על סטנדרט בנייה גבוה. על מנת לחסוך בשטח, רצוי לעשות שימוש בבנייה לגובה ככל שניתן. אולי אפילו מגדל אחד מאד גבוה. יש לי כבר שם לעיר כזו: בבל.

שובו של הקאמבק 2
בואו נמנה גם ראש ממשלה מלפני 15 שנה ונגמור עניין.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה