יום שישי, 7 ביוני 2013

לא אקטואלי - 7.06.13

קופה חולה
בימים אלה מוצגת בבית אבי חי הירושלמי תערוכת כרזות חדשה בשם עמוק באדמה, של מכון טכנולוגי חולון, העוסקת ברלוונטיות של הקרן הקיימת לישראל בשנות האלפיים. לאור שיתוף הפעולה (המבורך!) בין הקרן למכון, ראו לנכון אוצרי התערוכה לציין שאין מדובר באמנות מגויסת ושהתערוכה לא חפה מראייה ביקורתית. אלא שמסתבר שאחת הכרזות צונזרה לאחר שהייתה ביקורתית מדי כלפי הקק"ל, כשנשאה את הכותרת "דופקים קופה" והכיתוב המקורי ממנה הוחלף לאחר שעסק במשכורות הגבוהות של עובדי הקרן. נדמה שכל עוד הקרן הקיימת תסרב להפנים שהמאה החדשה הביאה עמה סטנדרטים חדשים של מנהל תקין ושקיפות, היא תתקשה להיות קיימת.

בין פרס לבגין
דוגמא יותר מוצלחת לעידוד יצירה בתחומים מסוימים היא תחרות הפרסים שמנהיג מרכז מורשת בגין בו מוזמנים סטודנטים וחוקרים להגיש עבודת אקדמיות אודות מנחם בגין ומורשתו. מכך נהנים כל הצדדים: המרכז מעודד כתיבה אקדמית בנושאים אותם הוא מבקש לקדם, הזוכים נהנים מפרס כספי מכובד, והאישור האקדמי לאיכות המחקר ניתן באופן בלתי תלוי על ידי האקדמיה.

אגודת לא ישראל
בימים אלה משיקה האגודה לזכויות האזרח אתר חדש בשם 'הסדנא' שמטרתו להוות מרחב חינוכי לדמוקרטיה וזכויות אדם. בין התכנים באתר ניתן למצוא תכניות למערכת החינוך, השתלמויות למורים וסדנאות לצעירים. עם זאת, למרות העושר התוכני שמתיימר האתר להציג, הוא ממשיך את בדרכה המעוותת של אגודת האם, כאשר סוגיית זכויות האדם מנוצלת למטרות פוליטיות מסוימת ומתעלמת מפגיעה בזכויות של מי שנחשבים לאזרחים סוג ב' בעיני האגודה. על מנת להמחיש את גודל העיוות, די להציג רשימה חלקית של מועדים מלוח השנה: יום השלום, יום הזיכרון לאירועי אוקטובר, יום הזיכרון לטבח בכפר קאסם, יום האדמה, יום הנכבה, יום המהגר ויום הפליט. לא ברשימה: עקורי גוש קטיף, תושבי דרום תל-אביב וסתם חקלאים יהודים שזכות הקניין שלהם נפגעת באופן יומי יומי. ההתייחסות היחידה לאזרח היהודי מוסגרת באופן מרומז ביום השואה הבינלאומי, שגם הוא מתמקד בהיבטים האוניברסליים שבשואה. עם זאת, העוול הגדול של האתר הוא הפגיעה ברעיון זכויות האדם, אותו האגודה טורחת כבר שנים לצבוע בגוונים פוליטיים בוהקים.

אין לי ארץ אחרת?
השבוע עלה לרשת גיליון חדש של כתב העת 'ארץ אחרת' שעוסק בענייני החברה הישראלית והעם היהודי, בעריכתה של במבי שלג. הגיליון הנוכחי עוסק בסוגיית הזנות בישראל באמצעות עשרה מאמרי עומק שמציגים את היקף התופעה וכיצד ניתן להתמודד איתה. מעבר לנושא החשוב, לגיליון זה ישנה גם משמעות מיוחדת – מדובר במהדורת מעבר מעידן שנמשך 13 שנים בו כתב העת היה בדפוס לקראת מעבר למהדורה שבועית מקוונת שתתחיל לפעול בקרוב. יש לקוות כי המעבר מכתב עת דו חודשי למהדורה אינטרנטית חיה, יסייע לקידום סדר היום המשמעותי אותו מבקש לקדם כתב העת, בדרך לארץ אחרת. 

ניסויים אזרחיים
מרכז מציל"ה (מחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית) פרסם לאחרונה נייר עמדה המבקש להציג מסגרת אזרחית לנישואין וגרושין בישראל. ראוי לציין כי הכותבים, ד"ר אבשלום וסטרייך ופרופ' פנחס שיפמן, אינם מייצגים עמדות קצה בחברה הישראלית. יתרה מכך, גם העומדת בראש המרכז, פרופ' רות גביזון, מייצגת נאמנה את המיינסטרים הישראלי בענייני דת ומדינה ואף הייתה שותפה להסכמות המוצעות באמנת גביזון מדן. באותה אמנה, הפשרה שהוצעה בתחום זה הייתה כי נישואים ייערכו במסגרת אזרחית ובלבד שכל הגירושים יעברו דרך הממסד הדתי, וזאת על מנת למנוע סיבוכים הלכתיים מיותרים. המתווה המוצע כעת מהווה נסיגה מהאמנה. דווקא משום כך, חשוב להכיר בכך שהשחיקה במעמד הרבנות פוגעת ביכולת לשמר את ההסדרים החוקיים כך שיתאימו לעולם ההלכה. על כן הפתרון צריך להיות להחזיר את אמנת גביזון-מדן לשולחן הכנסת ולהסדיר אותה בחוק, כל עוד הממסד הדתי נמצא בעמדת מיקוח.

מלון אלף כוכבים
השבוע נפתחה בירושלים מסעדה חדשה וזמנית. זמנית, מכיוון שמדובר במסעדה שמתוכננת להיסגר בעוד מספר חודשים, עם לכת החגים ובוא החורף. הסיבה המרכזית לתפיסת ההפעלה הלא שגרתית היא המיקום הייחודי של המסעדה: שפת הבריכה של מלון ענבל. בניגוד לדמיון, לא מדובר בעוד דוכן להגשת אבטיח עם בולגרית המתקרא מסעדה, אלא במסעדת גורמה בשרית משובחת, ללא ספק אחת הטובות בירושלים. מעבר לאוכל המעולה המוגש במקום (גילוי נאות: זכיתי להתארח ולטעום את רוב המנות שבתפריט) יש גם משהו קסום בחוויית האכילה בין המים לשמים ובהתכתבות שבין הבשר שבצלחת לזה שבבריכה.

נאמת לי מאד
אני לא יודע מי כותב את הנאומים של יש עתיד, אבל זה בהחלט מרשים איך נאום אחרי נאום שלהם הופך ללהיט באתרי החדשות וברשתות החברתיות. קודם רות קלדרון, לאחר מכן יאיר לפיד, ועכשיו הרב שי פירון.

דמוקרטיה מנוצלת
בחירות חשאיות הן עקרון יסוד בכל דמוקרטיה. בחירות חשאיות בקרב נבחרי ציבור הן כל מה שלא דמוקרטי. לא מייצג, לא שקוף ולא ראוי. ואין זה משנה אם מדובר בהצבעה פנימית בבית היהודי, בבחירות לוועדה למינוי שופטים, בהצבעה של הגוף הבוחר את הרב הראשי או בהחלטה על נשיא המדינה.

שלום אמת
המשרד בו אני עובד שימש פעם כלשכה של הרבנים הראשיים לישראל. מאז נותר כיתוב גדול על הקיר "אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם" - פסוק שהמסר שלו הוא שצריך למצוא את האיזון בין האמת ובין השלום. בקרב הנוכחי על ראשות הרבנות הראשית, האיזון הקדוש נשמר. קשה למצוא אפילו קמצוץ אמת ובטח לא קורט שלום. על כך נאמר: תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. האמת.

אביב בלי גפן
הבעיה במחאות אזרחיות במזרח התיכון היא שכולם יודעים איך זה מתחיל אבל אף אחד בשמאל לא יודע איך זה ייגמר.

חזון הצמחונות
לא אוכל יותר תמנונים. ומוכן להתערב שבעוד שנתיים / שבועיים ירוץ וידאו נוסף של אותו הילד אוכל קציצות שלא עשויות מטופו.

דרוש
מלקוש.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה