יום שישי, 19 ביולי 2013

לא אקטואלי - 19.07.13

אל תקרי בונייך
תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. הבא. (מוקדש ללא רב, לא שלום ולא כהן).

על מורים וציונים
על פי נייר עמדה חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים, שכר המורים וההשקעה בחינוך בישראל גבוהים מהממוצע במדינות ה-OECD, אך למרות זאת ההישגים נמוכים יותר והפערים גדולים יותר. לפי נתוני המכון, ישראל מדורגת במקום ה-6 מבין 37 מדינות בהשקעה בחינוך כשיעור מהתוצר לנפש. לפי המכון, את הסיבות להישגים הנמוכים של מערכת החינוך בישראל אין לתלות בהשקעה הכספית או בשכר המורים אלא במבנה תמריצים לקוי ועל כן הם ממליצים על מספר צעדים לשיפור שחלקם מיושמים במדינות ה-OECD, וביניהם יצירת תחרות בין בתי הספר באמצעות פתיחת אזורי רישום וכן שינוי מבנה השכר כך שיתבסס פחות על ותק ויותר על ביצועי המורים ושיפור בהישגי התלמידים. במילים אחרות: אולי כדאי שלא רק התלמידים יוערכו על בסיס ציונים, אלא גם המורים ובתי הספר.

חיליק המחלץ
חבר הכנסת חיליק בר (העבודה), הגיש השבוע הצעת חוק שנועדה לקדם את פתרון שתי המדינות. על פי ההצעה, "מעמדם הסופי של שטחי האזור ייקבע אך ורק במסגרת הסכם שיסדיר שתי מדינות לשני עמים בין מדינת ישראל לבין הנציגות הרשמית של הרשות הפלסטינית". מטרתה האמיתית של ההצעה היא להביך את חברי הממשלה, ובראשם בנימין נתניהו, אשר טוענים כי הם תומכים במתווה הפתרון. אלא שבפועל, ראוי כי כל חברי הכנסת בבית היהודי ובליכוד ביתנו יאמצו את ההצעה בשתי ידיים מסיבה פשוטה מאד: על פי חוק זה, לא ניתן יהיה לבצע נסיגות חד צדדיות נוספות עד להגעה להסכם עם הרשות הפלסטינית. והסכם כזה לא יהיה גם אם חיליק בר עצמו יהיה ראש הממשלה. על כן לחוק זה לא צריך לקרוא חוק שתי המדינות, אלא חוק הסטטוס קוו.

המקרר שצירצר                              
בשבועיים הקרובים מקיים מפעל הפיס זו השנה החמישית את תחרות 'צרצר פיס' לכתיבת סיפורים ב-140 תווים, שמטרת לעודד שימוש מקורי ויצירתי בשפה העברית, והשנה בנושא "פתק על המקרר". השנה מצטרף מסלול מוזות חדש שבו מוזמנים הגולשים להעלות יצירות מקוריות בצורת תמונות, סרטונים, או קבצי שמע שיתבססו על הצרצורים המתחרים מתוך מטרה להגיע לקהלים חדשים ולגרום להם להביא לידי ביטוי את הדמיון שלהם כשהם פוגשים את הטקסטים. לצורך ההמחשה, אספר שאורכו של אייטם זה הוא 435 תווים ולכן הוא פסול. אבל אם תהיה תמונה שלו תלויה על המקרר, זה כבר סיפור אחר לגמרי.

פרופיל חדש
ארגון ''אעלאם'', מרכז תקשורת לחברה הערבית פלסטינית בישראל, יוצא בקמפיין חדש, ''אל תפשיטו אותנו מזכיותינו'', הנאבק למען זכויותיהם וכבודם של הנוסעים הערבים בנתב''ג. קצף הארגון יוצא נגד שיטת הבידוק שמסתמכת על כך שאמנם לא כל המוסלמים הינם טרוריסטים, אך למעשה כמעט כל הטרוריסטים הינם מוסלמים. עד כאן, הכל שגרתי. אלא שבהודעה לתקשורת של הארגון נטען כי "הקמפיין הושק בעקבות פרסומים שונים אודות שינוי שיטת הבידוק הישנה ומעבר לטכנולוגיה מתקדמת שתשים קץ לאפליית הנוסעים הערבים, שכן הטכנולוגיה הזו אינה  מבוססת על תשאול הנוסעים וסיווגם על פי רמת סיכון פוטנציאלי, אלא בודקת את כבודתם ומסננת אוטומטית מזוודות חשודות". הבנתם את זה? קמפיין נגד בעיה שהרשויות ממילא מתכוונות לפתור, רק כדי לעשות סיבוב אחרון של השחרת פניה של ישראל בעולם. בפועל, לאחר השינויים הצפויים בנתב"ג נראה שהמקום היחיד בארץ שתישאר שיטת בידוק סלקטיבית יהיה הר הבית והיא תופעל נגד יהודים שעלולים ללחוש תפילה.

צילומי בצלם
ניסיון נוסף להכתים את פניה של ישראל בעולם נעשה על ידי ארגון בצלם שפרסם סרטון בו חיילי צה"ל מעכבים ילד בן חמש שזרק אבנים. האמת שווה צפיה, רק כדי לראות כיצד ההר מוליד עכבר. על מה כל הסיפור? על חיילים שלקחו ילד בליווי מבוגר כדי לעשות לו נו נו נו? כל ההליך היה נראה הרבה יותר אנושי ועדין מאשר הורים / גננות שצועקים על ילד מופרע. יתרה מזאת, כל טיעוני גיל האחריות הפלילית אינם ממין העניין. תפקידם הראשון במעלה של חיילי צה"ל הוא למנוע זריקת אבנים כדי שחפים מפשע (כולל ילדים) לא ייפגעו. בסופו של דבר, הסרט הזה עושה דווקא שירות טוב לצה"ל. ועדיין, את בצלם צריך להרוס.

ערב אירופה
החרם החדש של האיחוד האירופאי על ההתנחלויות (זו לא הפעם ה-19 כבר שהם מכריזים על אותו חרם???) כוללת גם את מזרח ירושלים ורמת הגולן, בהם כל תושב שרוצה בכך זוכה בזכויות אזרח מלאות. הוכחה לכך שלא מדובר בעניין של הגנה על זכויות אדם, אלא ברצון לקדם את השאיפות הלאומיות של ערביי המזרח התיכון באופן שמאד דומה למתווה של היוזמה הערבית. אירופה מעולם לא הייתה יותר ערבית.

איכה ישבה בדד
'צמה?' זה ה-'ערה?' החדש.


4 תגובות:

 1. בעניין המקרה של עיכוב הילד בן ה-5 בהסתכלות רחבה יותר, שלא ברזולוציה של פעולת החיילים במקרה המסוים הזה (התנהלות לפי הנהלים ובצורה עדינה) אלא ברמת הנהלים שלפיהם הם פעלו: האם אלה הנהלים הטובים ביותר במצב הקיים תוך לקיחה בחשבון את המתח בין צורכי הביטחון לשאיפה להומניות עד כמה שניתן?
  האם שינוי הנהלים להעברת האחריות לשוטרים אינו עדיף?
  כך החיילים יזעיקו שוטרים ובהנחה שהשוטרים יגיעו במהירות נאותה, כי ככל הנראה יש תחנת שיטור קרובה ובמהלך הדקות עד שהם יגיעו עצם נוכחות החיילים תביא להפסקת זריקת האבנים, והשוטרים הם שילוו את הילד לביתו ויקחו אותו עם אביו למשטרה הפלסטינית להמשך טיפולה. כך גם מורידים מחייל צעיר את הצורך לפעול מול ילדים, וגם התקשורת היא בין שוטר לאבא ובין שוטר לשוטר פלסטיני, כלומר לכיוון "נורמליזציה" של המצב הבעייתי.
  אני מעריכה שתוכני שיחה בין שוטר לשוטר יהיו אחרים: השוטר הישראלי יגיד שזה ילד מוזנח וחבל עליו, הוא זרוק ברחובות וההורים שלו אינם מסוגלים לטפל בו ויבקש שהשוטר הפלסטיני מישהו שיקח עליו את חסותו (אדם מהמשפחה המורחבת או מהשכנים או מסגרת שכונתית, שהוא יכול להיות בה לפחות כמה שעות כל יום), זה בעצם בסיס לשמירה על זכויות הקטינים. והשוטר הפלסטיני לא יוכל סתם להתנער, הרי הוא איש מקצוע ואם הם לא מסוגלים להציע שום דבר לטיפול בילדים מוזנחים איך הם יקימו מדינה??? אולי זה תיאור תמים מדי.

  לדעתי טיעוני גיל האחריות הפלילית אינם ממין העניין ברמת המטרה - הפסקת זריקת האבנים, אבל הם כן ממין העניין ברמת האמצעים, כלומר אם יש אמצעים אחרים, אפילו אם הם מעט מורכבים יותר מן הראוי לנסות להשתמש בהם.

  השבמחק
 2. אפשר לומר שעדיף שיהיו נהלים יותר טובים. תמיד אפשר להשתפר. אבל מכאן ועד לבוא ולצלם ולפרסם בעולם רק כדי להכפיש, זה מיותר, מעצבן ובעיקר לא לעניין.
  לפי אופן ההתנהלות של בצלם, הבעיה שלהם היא לא הדרך בה טיפלו בילד, אלא עם נוכחותם של חיילי צהל ביהודה ושומרון. סימפל אז דאט.

  השבמחק
 3. קודם כל התכוונתי לשאול - אולי זה לא היה ברור - אם הנהלים שתיארתי, ולפי הבנתי אלו הנהלים החדשים שהונהגו בעקבות המקרה הם עדיפים לדעתך?

  זה חורה לי ועולה לי להיאלץ לייצג את 'בצלם' בדיון הזה, אבל יש כאן עניין של מטרה ואמצעים, וככל הנראה 'בצלם' ניסו עוד קודם למקרה זה לפעול למען המטרה גם באמצעים קבילים יותר (שמעתי משהו על שהיו 27 מקרים קודמים שבהם היו מעורבים קטינים, אז קשה לי להאמין שהם לא ניסו לדבר עם אף אחד בעקבות המקרים הקודמים). אפשר להגיד שהמטרה היא להסיר את נוכחות חיילי צה"ל ביהודה ושומרון כפי שאתה אומר, אבל אם הם שמים להם למטרה עניין מצומצם כמו שינוי הנהלים במקרים של קטינים, ופעולות נורמטיביות של פנייה לרשויות לא עוזרת , מה היית מייעץ להם לעשות? וסליחה מראש שאני משימה אותך באופן היפותטי ליועץ 'בצלם'...

  השבמחק
 4. א. הנוהל הנוכחי אולי לא מושלם, אבל הוא ודאי לא כזה נורא ודי תואם את המציאות בשטח.
  ב. הנזק שנגרם כתוצאה מהפרסום המשמיץ נגד מדינת ישראל (וככה הוא מוסגר!) עולה לאין שיעור על הנזק שבנוהל הנוכחי.
  ג. אכן יש כאן עניין של מטרה ואמצעים. לצערי, המטרה של בצלם היא לא מה שאמרת, אחרת היה אכפת להם יותר מחייו של בן החמש שהיה יכול להיות באוטו שעבר בעת זריקת האבנים במקום. המטרה של בצלם היא להפעיל לחץ חיצוני על ישראל לסגת מיהודה ושומרון. זה כל הסיפור וכך צריך להתייחס לכך.

  מסקנה: את בצלם צריך להרוס.

  השבמחק