יום שישי, 26 ביולי 2013

לא אקטואלי - 26.07.13

שואלים מחבלים
נתניהו טוען שהוא מגיע למשא ומתן עם הפלסטינים בידיים נקיות וכוונות טהורות להביא שלום. לא קונה את זה. אחרת הוא לא היה משחרר מחבלים.

בריטניה הקטנה
שגרירות בריטניה יצאה במכרז למציאת עורך סקרים שיפענח עבורה את התעלומה כיצד זה שרוב הציבור הישראלי אמנם תומך בפתרון שתי המדינות, אך מצד שני לא מאמין שיש לכך סיכוי. למוצא התשובה, מבטיחה השגרירות 100,000 ליש"ט. אני מוכן לתת, חינם, רמז בן מילה אחת: evenings. אם האדונים הבריטים עדיין מתקשים, הם מוזמנים לשלם לי חצי מהסכום ואגלה להם את התשובה המלאה.

יתד נאמן
לאחרונה יצא לי לבקר בדליית אל-כרמל, במסגרת סיור של קבוצת ירוחם. הקבוצה, המורכבת מאנשי ציבור מגוונים, שמה לעצמה למטרה להכיר באופן בלתי אמצעי את החלקים השונים בחברה הישראלית. בין היתר, נפגשנו עם ראשי התנועה הדרוזית הציונית, אשר סיפרו כי הקימו אותה כתגובה להחלטת האו"ם כי ציונות היא גזענות. היחס של בני העדה הדרוזית למדינת ישראל הוא מורכב: מצד אחד, אין בני ברית נאמנים מהם. לדבריהם, השיח הוא לא שיח של דו-קיום עם משת"פים, אלא חד-קיום של שותפים. מצד שני, הם רואים כיצד מדינת ישראל נוטשת את בני בריתה, מהבדווים ועד הצדלניקים, ועל כן הם תופסים עצמם כיתד האחרונה שמחברת את אוהלה של מדינת ישראל למרחב המזרח תיכוני. חלק קטן מהם, מגיע למסקנות יותר קיצוניות, ומעדיף להתנכר למדינה שלתפיסתו מתנכרת לעדה. עם זאת, אסור לטעות, הדרוזים בישראל הוכיחו במשך שנים את רצונם להיות חלק מהמדינה. אם מדינת ישראל תאבד את הקשר המיוחד שיש לה עם בני העדה הדרוזית בישראל, האחריות תוטל לפתחה בלבד.

תשתית בזק
השבוע אישרה הממשלה את הרפורמה בתכנון ובנייה שנועדה להפחית את הביורוקרטיה ולהסיר חסמים על מנת להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את מחירן. אלא שמדו"ח שהכין מכון דש"א עבור החברה להגנת הטבע עולה כי לא קיים מחסור במלאי של יחידות דיור מתוכננות וכן שהחסם העיקרי שמונע בנייה הוא מחסור בתשתיות ופתרונות תחבורתיים. אלא שלפי האתר קו ישר, התפיסה שהבנייה צריכה להיות מותנית בתשתיות לא עומדת במבחן המציאות, משום שאם האוכלוסייה תשולש באזור מסוים (עקב בניה לגובה) אזי תיווצר בעיה אמיתית של תשתית ומיד יצטבר לחץ פוליטי ממשי על הרשות המקומית לשדרג את התשתית. לעומת זאת, אם נמתין להכשרת תשתיות מראש והבניה תידחה, אז האינטרס הפוליטי יכתיב השקעה באזורים אחרים בהם "הצורך" דחוף יותר מבחינה פוליטית. שדרוג התשתיות באזור שרק מתוכנן, בו האוכלוסייה מועטה, יוכל להמתין שנות דור כי אף פוליטיקאי לא ניזוק מכך. במילים אחרות: הדרך היחידה לפתור את מצוקת הדיור, מפתיע ככל שזה יישמע, היא לבנות, לבנות ולבנות.

מרבה נכסים
עד שהמדינה תפנים מה עליה (לא) לעשות כדי שמחירי הדירות ירדו, נאלצים רבים מן הזוגות הצעירים להסתייע בהוריהם לטובת רכישת בית. מציאות זו מביאה למצבים רבים בהם לא ברור מה מערכת הציפיות בין ההורים לילדים בכל האמור להחזרת ההלוואה או לחילופין בבעלות על הנכס. בדיוק לשם כך, מפרסם ארגון 'משפחה חדשה' מדריך קצר שמטרתו לסייע להורים להבטיח את רכושם מבלי להרוס את היחסים המשפחתיים, בו נלקחו בחשבון מספר אמצעים, החל ממתן הלוואה, דרך הענקת מתנה ועד רישום משכנתא אשר יכולים להתגלות כבעייתיים במקרה של סכסוכים בתוך המשפחה ובמקרים של פירוק החבילה. כי מה שווה בית, אם אי אפשר לישון בראש שקט?

על ימין שהוא שמאל
אתר השמאל שישים ואחת יוצא נגד תוכניות הסיפוח למיניהן בטענה כי אזרוחם של מיליון וחצי פלסטינים יהפוך את ישראל למדינת עולם שלישי, ותעביר את ישראל להיות למעשה חלק מאפריקה. אחת הסתירות הפנימיות המשותפות לימין ולשמאל בישראל היא אופן ההתייחסות הלא עקבי שניתן לטיעון הרוב היהודי בסוגיות שונות: בעוד הימין מבקש להחזיר מסתננים מאפריקה לארצם, חלקים בתוכו קוראים לספח את ערביי יו"ש. לעומת זאת, השמאל שדוחף להיפרדות מהפלסטינים כדי להבטיח את הרוב היהודי, מעודד את השארתם בישראל של מהגרי העבודה. עם זאת, ישנו הבדל מהותי בין הימנים והשמאלנים: בעוד שהראשונים הולכים וגרים בין הערבים, האחרונים מסרבים שמהגרי העבודה יתגוררו בשכונותיהם. המסקנה המתבקשת היא שגם הימין וגם השמאל בישראל הם אולי לא עקביים, אבל דווקא הימין מתגלה כיותר הומני בעוד השמאל נחשף בצביעותו.

פוליטיקה חדשה ישנה
השבוע הכריז משה ליאון על מועמדותו לתפקיד ראש עיריית ירושלים. למרות שאיני מכיר את האיש ואת פועלו, יש בהתמודדותו טעם לפגם, בשל העובדה שמעולם לא היה תושב הבירה. יתרה מזאת, כלל לא ברור שאחרי הבחירות הוא ישאר לגור בעיר. האבסורד זועק לשמים כשמשווים את מועמדותו לראש העירייה המכהן אשר בילה חמש שנים במדבר האופוזיציה לפני שהצליח להיבחר לתפקיד. אז מה מביא מועמד מגבעתיים להתמודד על ראשות ירושלים? לליברמן ודרעי, פטרוניו הפוליטיים, הפתרונים. בינתיים נאלץ לחזות במערכת בחירות הזויה בה דווקא המועמד החדש מייצג את הפוליטיקה הישנה. חבל שאי אפשר לחוקק חוק שיקבע כי לא יוכל אדם המתגורר בעיר אחת ולהתמודד לראשות עיר אחרת, אם אפילו בעירו שלו לא היה נבחר.

גבעות סביב לה
השבוע חשף הלמ"ס כי כל ישראלי עשירי הוא ירושלמי. לא חכמה. הם כנראה ספרו גם את תושבי גבעתיים.

חרם אקדמי
שמישהו יגיד לאירופאים שהחרם זו המצאה יהודית. אם הם באמת רוצים להחרים אותנו, הם לא יכולים לעשות זאת באמצעות משהו שאנחנו המצאנו!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה