יום שישי, 5 ביולי 2013

לא אקטואלי - 5.07.13

דברי מרי
אם אין עראק שישתו חשיש.

חרם צרחנים
בזמן שיש מי שמקדמים חרמות על ישראל, או לכל הפחות עושים במציאות זו שימוש בכדי להפעיל לחץ על ממשלת ישראל לפנות יישובים, מי שמקשיב היטב יוכל לשמוע קולות מפתיעים ביותר שמגיעים מהמפרץ הפרסי. אתר ממר"י, שמנטר מגמות תקשורתיות שונות במזרח התיכון, פרסם לאחרונה ראיון מצולם שערך כלי תקשורת בכווית עם חבר פרלמנט מקומי שמסביר מדוע אין שום בעיה לסחור עם ישראל בכדי לשמור על בטחונה של כוויית, בטח ובטח כאשר צריך לשמור על המדינה מפני שכנותיה הערביות והמוסלמיות. מרואיין נוסף טוען שאין כל בעיה דתית לסחור עם ישראל, ולראייה, הנביא מוחמד מת כשעל גופו מגן אשר מושכן מיהודי. עכשיו רק צריך לדאוג לכך שגם אנחנו נשמע על זה.

אין סיכוי
ביום שישי שעבר חסמו מאות מתושבי ואדי ערה את כביש 65 במחאה על הריסת בית. על היחס השונה והמשונה שנותנים כלי התקשורת לחסימות כבישים כבר עמד ד"ר צוריאל ראשי במחקר שכתב עבור המכון לאסטרטגיה ציונית לפני ארבע שנים, בו בחן ארבע קבוצות אוכלוסייה שונות. על פי הודעת עמותת 'סיכוי', שמבקשת לקדם שוויון אזרחי, "ייתכן שהריסת הבית היתה חוקית. אבל ההריסה של הבית הזה היא מעשה אלים, לא מוסרי אשר מכוון ישירות נגד האזרחים הערבים". טקסט זה מהווה עדות לכך שהעמותה היהודית-ערבית לא מסתפקת בשוויון אזרחי, אלא מאמצת לגמרי את הצד של ערביי ישראל. עדות נוספת לכך ניתנה באותה הודעה: "ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים התכנסה היום והחליטה על שורת פעולות שמטרתם להעביר לרשויות המדינה שלא ניתן לשתוק יותר להריסות בתים". למי שלא יודע, ועדת המעקב הינה הגוף העומד מאחורי פרסום 'החזון העתידי לערבים הפלסטינים בישראל' אשר יצא נגד רעיון המדינה היהודית. משמעות הדברים פשוטה: עמותת סיכוי החליטה למעשה לוותר על המאבק המבורך לדו קיום ולהכפיף עצמה לגוף אנטי ציוני.

עזה ויריחו תחילה
קשה להתעלם מהפולמוס מעל דפים אלה בין אורי אליצור לבן דרור ימיני בנושא סיפוח יהודה ושומרון. הרשו לי לתרום את השקל שלי לדיון. הסכמי אוסלו התחילו כפיילוט של עזה ויריחו תחילה. רעיון הנסיגות החד צדדית נבחן לראשונה במסגרת תכנית ההתנתקות מעזה. כנראה שהגיעה השעה לבחון גם את רעיון הסיפוח במסגרת מצומצמת, ולכך אין מתאימה מיריחו: הן בשל הבידוד הגיאוגרפי והחברתי שלה משאר היישובים הערביים ביהודה ושומרון, הן בשל רמת הביטחון הגבוהה ששוררת באזור והן בשל המספר הלא גבוה של התושבים המתגוררים שם. על מנת למנוע פטרונות כלפי תושבי יריחו וכן על מנת למנוע את ההתנגדות הצפויה למהלך, ראוי לבצע את הסיפוח רק לאחר משאל שייערך בקרב כלל תושבי יריחו ויאפשר להם לקבל את הצעת הסיפוח או לדחות אותה. יש לי תחושה שהתוצאות יפתיעו, ותעיד על כך ההתנגדות העתידית של ההנהגה הפלסטינית.

מהפרת אל הכלל
החודש יצא לאור הגיליון ה-15 של 'דעת פרת', כתב העת של בוגרי 'עין פרת' למנהיגות חברתית. כתב העת הוא אחד התוצרים של תנועת הבוגרים של המדרשה החינוכית, שעל אף גילה הצעיר (עוד לא בת 7), יכולה להתגאות ביותר מאלף בוגרים בכל רחבי הארץ. על איכותם של הבוגרים מעידה רמת המאמרים של הבוגרים הצעירים, רובם בשנות ה-20 לחייהם, אשר לא מהססים לשבור מוסכמות ולהפיל מחיצות. לדוגמא, מאמרו של רגב בן-דוד, אשר מנתח באופן חד כיצד כל אדם, ולא משנה באיזו השקפת עולם הוא מחזיק, עושה לעצמו רב, תוך טענה שאנו "נבדלים רק בזהות הטקסטים שאליהם אנחנו פונים ובזהות הדמויות שבהן אנו מכירים כדמויות סמכות". אחת התוכניות הפופולריות ביותר של המדרשה היא תכנית אלול, אשר שואבת אליה מדי שנה כ-200 סטודנטים למשך 40 ימים נוראים. יום הכרות אחרון לתכנית הקרובה, ייערך ביום שישי הבא במרכז מורשת מנחם בגין.

תהודת זהות
השבוע נחשף כי הרב רצון ערוסי שינה את תאריך הלידה בתעודת הזהות, תוך שמיוחסת למעשה כוונה לאפשר את התמודדותו לתפקיד הרב הראשי. במציאות משפטית המושפעת ממגמות פוסט מודרניות קיצוניות, בהחלט ניתן לטעון כי אחרי שבית המשפט פסק שאפשר לשנות את סעיף הלאום והמין, ועל כן מי אנחנו שנמנע את שינוי תאריך הלידה? אגב, אם אני הייתי משנה משהו בתעודת הזהות, הייתי משנה את התמונה.

סוף עונה
לא מבין למה אנשים מופתעים שמורסי בדרך ללכת הביתה כל כך מהר. הרי ידוע שבמזרח התיכון האביב הוא קצר מאד.

ועדת לא משנה
הפתרון בו נוקטים פוליטיקאים של הקמת ועדה על כל נושא שנוי במחלוקת הוא אולי קל, אבל מסורבל. ההצעה שלי: להקים ועדת בעד וועדת נגד שיציגו את כל הטיעונים האפשריים לכאן ולכאן ואז להטיל מטבע.

רשות הסידור
נמצאה דרך לפתור את כל הבעיות הכלכליות של רשות השידור: במקום שאזרחי ישראל יידרשו לשלם אגרה, כל אזרח שיצפה בערוץ הראשון יקבל תשלום מהמדינה. כך יעלה הרייטינג ויגיעו המפרסמים. לחילופין, אפשר לוותר על רשות השידור, והמפרסמים יעבירו ישר את הכסף לאזרחים.

ספסל מחליפים
עבריינים מש"ס, כשהם על ספסל הנאשמים, גם חוזרים בתשובה?


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה