יום שישי, 9 באוגוסט 2013

לא אקטואלי - 9.08.13

 תנועת אמנה
אחת האמנות עליהן חתומה ישראל היא האמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ופוליטיות. עבור כל אחת מהאמנות הבינלאומיות ממנה האו"ם ועדת מעקב, אשר מתשאלת את כל אחת מהמדינות החתומות אודות סוגיות כאלה ואחרות. לדוגמא, לפני כשנה, העלתה הוועדה 26 נושאים עליהן אמורה מדינת ישראל להשיב. הוועדה לא מסתפקת בשאלות כלליות, וממש ממליצה בחום על תיקונים מפורטים: החל מעצירת קידום החוק להסדרת התיישבות הבדווים בנגב, דרך הכללת ערך השוויון בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ועד הפסקת הריסת בתי מחבלים. את עיקר המידע, שואבת הוועדה מדוחות צללים המוגשים אליה מטעם ארגוני זכויות ישראלים. מה שלא תמצאו באותה שאילתא הן סוגיות דוגמת מדוע נמנע מיהודים חופש הפולחן בהר הבית או אודות הפגיעה בחופש התנועה של ישראלים ביהודה ושומרון. נראה שעם חדירת שיח זכויות האדם גם למחנה הלאומי, ראוי שהשחקנים הרלוונטיים ילמדו את כללי המשחק על מנת לאתגר הן את ועדות זכויות האדם באו"ם והן את מדינת ישראל.

בשרי מלאכותי
השבוע הושק בלונדון הבשר שהוכן במעבדה ושמועות מספרות שהוא אפילו לא רע. אלא שזו לא חכמה גדולה לעשות מבחני טעם לבשר המלאכותי באנגליה. נראה אותם עושים את זה במקום עם אוכל אמיתי. בינתיים בישראל כבר מכינים את הקרקע לפולמוס ההלכתי הבא ויש כבר רבנים שטוענים שדינו של הבשר החדש יהיה פרווה. זה המקום להזכיר כי הסיבה שעוף הוא לא פרווה היא שאנשים עלולים להתבלבל בין הבשר לעוף. נגיד שפעם זה היה נכון. נדמה שמדובר בחלון הזדמנויות היסטורי להקל גם לטובת הפיכת העוף לפרווה.

משאלת מוות
המושב הראשון של הכנסת ה-19 נחתם בשבוע שעבר, ועל אף מה שאמור היה להיות מומנטום חיובי סביב הקמת הממשלה החדשה, לא בטוח שהמחנה הלאומי השכיל להגיע להישגים משמעותיים בזמן זה. אפילו חוק יסוד משאל העם, בו מתהדרים נבחרי הציבור החדשים ושעבר בקריאה ראשונה, הוא בעל פוטנציאל נזק עצום. רבות נכתב על כך שחוק כזה עלול להביא להסרת האחריות מראש הממשלה והעברתה אל העם בכל מקרה של ויתורים גורליים. אגב, משימה לא פשוטה היא לעם לדחות הסכם שלום, גרוע ככל שיהיה. אלא שרעיון משאל העם גם מפחית בפועל את כוחו של הנושא והנותן הישראלי. אחד הקלפים שמחזיק ראש הממשלה בבואו לשולחן המו"מ הינו היכולת לומר שהעם לא יסכים לוויתור כזה או אחר. האפשרות לקיומו של משאל עם (ועוד רק באחד העמים) למעשה לא מאפשרת לנציג הישראלי לייצג את העם, כי תמיד ניתן יהיה לבטל כל התנגדות באמצעות הפנייה למשאל העם העתידי. אילו הייתי העם, הייתי מוותר על זכותי לקיים משאל. אם המחנה הלאומי מבקש לקדם חוק יסוד משמעותי פי כמה – יתכבד ויכונן את חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי.

ההיסטוריה של הארכיאולוגיה
לפני מאה שנה נערכה החפירה הארכיאולוגית הראשונה בישראל בידי יהודי. באופן לא מפתיע, החפירה התבצעה בעיר דוד, הרבה לפני שההורים של דוידל'ה נפגשו. באותה שנה הוקמה גם החברה לחקירות ארץ ישראל ועתיקותיה. לרגל אירועים אלה, פרסמה הוצאת אריאל גיליון חדש ומרתק של כתב העת הנושא את שם ההוצאה, שכותרתו בעקבות חוקרי ארץ ישראל הראשונים. שווה לעיין בכרך החדש ולו בכדי להפנים את העובדה שמה שהעם היהודי שכח, יש עמים שעוד לא למדו.

תיאוריה בלי ביקורת
כתב עת נוסף ששווה מאד להכיר הוא 'זהויות', היוצא לאור על ידי מכון ון-ליר. מדובר בכתב עת חדש, המבקש לעסוק בתרבות וזהות יהודית אשר לאחרונה השיק את גיליונו השלישי. מלבד המסות והמאמרים המגוונים המופיעים בכל גיליון, כולל כל כרך רב-שיח של מיטב המוחות בנושא אקטואלי. ברב השיח בגיליון הנוכחי משתתפים אביעד הכהן, אליקים רובינשטיין, אריה נאור, חדוה בן-ישראל ונפתלי רוטנברג, אשר דנים במחויבות היהודית למיעוטים במדינת הלאום. מי שירצה, יוכל לראות בכתב העת הזה סימן נוסף לתהליכי החזרה לציונות של המכון, אשר עד לא מזמן היווה חממה לכותבים הפוסט ציונים של כתב העת המרקסיסטי 'תיאוריה וביקורת'.

זמן קיץ
אם אין קרח, אין תורה.

עיר הברקת
"ירושלים היא לא תל-אביב ולא צריכה להיות תל-אביב. לשתי הערים יתרונות יחסיים שונים. תל אביב היא עיר של חול (עם או בלי ראשי תיבות) ומכאן מגיעה האלסטיות שלה. ירושלים היא עיר של אבן. אבן שתייה ירושלמית עם מטענים ונוקשות שמתלווים אליה. לא במקרה ראש העיר התל אביבי נקרא חול-דאי, ושמו של ראש עיריית ירושלים הוא כשמה של אבן יקרה. אז חלאס עם רגשי הנחיתות ומשחקי הלמי יש יותר גדול. בתור התחלה, צריך להעיף מרחבי העיר את כל השלטים המכווינים אותך לתל אביב כאילו הגעת עד הלום בטעות ולשנות את הכיתוב שלהם לכביש 1". דברים שאמרתי לראש העיר בפגישה עמו השבוע. נו טוב, רק חלק מהם.

הרים סביב
ירושלים גבעתיים סביב לה.

תשובה בסמס
במקום בו אין סימן שאלה אין תשובה. חודש רחמים וסליחות שמח! אה כן, ולא לשכוח לכבות פלאפונים. שבת שלום!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה