יום שישי, 13 בספטמבר 2013

לא אקטואלי - 13.09.13

 החצי השני
הידעת? לשד העדתי יש אמא אשכנזיה!

הסכם פיצוץ
היום לפני עשרים שנה נערך על מדשאות הבית הלבן טקס החתימה על הסכמי אוסלו. את כישלונם של הסכמים אלה להביא שלום ו/או ביטחון לאזור ניתן היה לצפות באמצעות שתי תובנות נכוחות אשר אדריכלי ההסכם החולמנים מיאנו להבין: ישע זה כאן ואוסלו זה שם.

משילות על דרך השלילה
פגרת הכנסת היא זמן טוב לפשפש במעשיה של הרשות המחוקקת מבלי להידרש לסוגיות דחופות הדוחות את הנושאים החשובים. אחד המסמכים בו שווה לכל חבר כנסת בחופשה לעיין הוא הדוח להגברת המשילות של התנועה למשילות ודמוקרטיה. בניגוד למצופה, המסמך המדובר לא עוסק כלל בחוק המשילות שזכה לתהודה ציבורית נרחבת, אלא בסוגיות שהושארו מחוץ לאור הזרקורים על אף שהן בעלות השלכות יומיומיות על נגיסת סמכויות נבחרי הציבור על ידי הפקידות המקצועית. בדרך כלל חיצי ביקורת בנושאים אלו מופנים לאותם פקידים, ובמקרים נדירים יותר לנבחרי הציבור שמגלים אזלת יד. אבל יש מקרים בהם ראוי לבחון את האחריות של הציבור. לדוגמא, אחת ממסקנות הדוח היא שארגונים ואזרחים לא צריכים לקיים עצרות מחאה ליד בתי פקידי מדינה, מכיוון שלא הם אמורים לקבוע את המדיניות. אם אותן מחאות יתקיימו, אך לא אל מול בית הפקידים, יהיה בכך מסר חשוב הן עבור נבחרי הציבור והן עבור הדרג המקצועי.

חקיקה בסלע
לאחרונה התארחתי בסמינר הפעילים של 'אם תרצו' לשיחה על ציונות, יהדות, דמוקרטיה, זכויות אדם ופוליטיקה. אף אחת מהן, אגב, אינה מילה גסה. במסגרת השיחה, ניתחתי כיצד תמונת המצב של הכנסת הנוכחית צריכה להשפיע על סדר היום אותו מנסה התנועה לקדם. נתון ראשון אותו צריך לקחת בחשבון הוא הריצה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו. אחת ההשפעות המעשיות של הסיעה המשותפת היא שתמו ימי התחרות המבורכת (לרוב) בין חברי שתי המפלגות, שהביאה אותם לנסות ולהוכיח מדי יום את פעילותם הימנית. נתון שני הוא הברית הלא כל כך סמויה בין לפיד לבנט, אשר מביא לכך שחברי הבית היהודי נזהרים שלא לצאת ביוזמות שיסכנו את עתידה של הברית. נתון שלישי הוא שהחרדים, שנאלצו להישאר באופוזיציה, אימצו בקלות את האג'נדה החדשה שהועיד להם המדבר הפוליטי. כל אלה הופכים את הכנסת לכר לא פורה עבור הימין המדיני, שכולל בסך הכל שתי מפלגות עם קצת יותר מארבעים חברי כנסת (לעומת כמעט שבעים משש מפלגות בכנסת הקודמת). כל אלה מחייבים את ארגוני המחנה הלאומי שמבקשים להגיע להישגים ממשיים, לייצר סדר יום מוסכם שגם מפלגות המרכז יידרשו לתמוך בו אחרת יאבדו את תמיכתם הציבורית. דוגמאות עדכניות טובות לכך הן יוזמות החקיקה של העדפת משרתים, ג'נין ג'נין וחוק יסוד: מדינת הלאום.

חרדים חרדים
השארתם של החרדים באופוזיציה כתוצאה מהברית בין לפיד ובנט העירה כמה שדים ישנים בנושאי יחסי דתיים חילונים. בשל החשש מפגיעה בהשתלבותם של חלקים הולכים וגדלים מקרב האוכלוסיה החרדית בחברה הישראלית, יזם ארגון גשר את הקמתה של ועדת היגוי שמטרתה לסייע להנהלת העמותה לגבש גישה ודרכי פעולה להשפיע על מרקם היחסים בין החברה החרדית לשאר חלקי החברה בישראל. הצלחה אחת כבר נרשמה עת השתתפו בדיון הראשון של ועדת ההיגוי אחוז ניכר של חרדים. אין זה עניין של מה בכך, לאור העובדה שבעבר נרשמה הסתייגות גדולה מצד החרדים להשתתפות במיזמים מסוג זה. אם תרצו, זהו סימן להתבגרות של החברה החרדית, אשר מבינה שגם לה יש מה להפסיד מהתרחקותה משאר החברה הישראלית.

משל ושנינה
מעשה בבן-דוד, לא משנה מאיזו עדה, שראה כלא גדוש בענבים טובים אך מגודר מכל פינותיו. הקיף את הכלא עד שמצא פתח זעיר בגדר. ביקש להיכנס דרכו ולא יכול היה. חשב בינו לבינו והחליט מה יהא עליו לעשות: זמם פיגוע נגד ישראל. נעצר. ברוב שמחתו נכנס פנימה אל הכלא, ואכל ככל שהיה יכול עד שבטנו כמעט התפקעה. רצה לצאת ולא יכול היה. מה עשה? הלך ועשה שביתת רעב עד ששוב כחש גופו. ראה העולם, התעצבן על ישראל. ביקשו הרשויות להאכילו בכפייה. באו ארגוני זכויות האדם ואמרו אסור. הגיע המרכז לאתיקה בירושלים וערך ביום שני האחרון כנס בנושא האכלה בכפייה של עצירים שובתי רעב. והלוואי ולא היה זה אלא משל.

גולן אז אולי
אובמה, אל תתקוף בסוריה! מתקפה כזו יכולה להסלים בקלות למלחמה עם רוסיה. כבר שבועיים אני חוכך בדעתי מה אפשר לעשות כדי להשכין שלום בין המעצמות, והגעתי לנוסחה. בהתחלה היא נשמעת קצת מוזרה, אבל אם מפמפמים אותה מספיק פעמים, יש אנשים שאפילו יאמינו בה. על ארצות הברית לסגת מאלסקה ולתת אותה לפוטין. גם ככה מדובר על חבל ארץ נידח בצפון המדינה שהיה שייך פעם לרוסיה ועם מעט מאד תושבים. יאללה אובמה, תעשה שלום של אמיצים.

חתימה

טובה!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה