יום שישי, 4 באוקטובר 2013

לא אקטואלי - 4.10.13

נון סטופ
במקרים רבים הוספת האות 'נ' למילה מבטאת הקצנה שלילית: לאומני, טהרני, מוסרני, צדקני. זה הסבר לא רע לאירוניה בכך שדווקא המחקר האיכותני הוא הפחות איכותי, בהשוואה למחקר הכמותי. לתשומת ליבם של כל הסטודנטים שפותחים השבוע שנת לימודים חדשה.

השלם וחלקיו
בשנת הלימודים הנוכחית יפעל מרכז שלם לראשונה במתכונת אקדמית. המודל אותו מבקש ליישם בישראל מרכז שלם הוא של מוסדות העילית בארצות הברית ובאירופה דוגמת ייל ואוקספורד אשר מבקשים לטפח את אליטה אינטלקטואלית ופוליטית. מדובר במהלך מבורך מצד מרכז שלם השמרני, שפעילותו ב-19 השנים בהן פעל עד כה לא הביאה להישגים ממשיים נראים לעין בקידום תפיסת העולם הרפובליקנית. אחת הסיבות לחוסר האפקטיביות של מרכז שלם עד כה היא הסתמכותם על אינטלקטואלים מובילים, רובם ממוצא אנגלוסקסי, אשר התקשו למצוא את מקומם בשיח הישראלי. ניתן לצפות כי הצמחתו של דור צעיר אשר ישתלב בשנים הקרובות במוקדי הכוח הפוליטיים, התקשורתיים והאקדמיים ישמש תשתית ראויה להנגשת תפיסות שמרניות בחברה הישראלית.

משטר אלטרנטיבי
המאבקים סביב חופש הפולחן ליהודים בהר הבית, הוציא את חבר הכנסת אחמד טיבי מהכלים, עד כדי כך שהצהיר מעלה כמה במות, כי הוא מייחל ליום בו הכיבוש הציוני ייפסק. רק צריך להזכיר לו נתון אחד חשוב: ביום שהוא מייחל לו, בו תהפוך ישראל למדינה ערבית גדולה, הוא יהיה הערבי הראשון להיתלות בכיכר העיר, כראשון המשת"פים עם המשטר הציוני. עדיף לכולנו שהוא יבין עכשיו ולא בדרך הקשה.

אשריהם
לאחר שהות בת חודש במסגרת הסמינרים של קרן תקווה בניו יורק, ראיתי לנכון לחזור לארץ הקודש. אחד ההישגים הגדולים שלי בביקור בניו יורק היה שהצלחתי לעמוד בדרישה שהצבתי לעצמי, לבקר בכל תפילה בבית כנסת אחר. דתי לאומי, קרליבך, אורתודוקסי שיוויוני עם מחיצה, אורתודוקסי שיוויוני בלי מחיצה, קונסרבטיבי, רפורמי, כל מה שרק תוכלו להעלות על הדעת ואפילו אחד חב"ד. החוויה המעניינת מכולן הייתה בבית הכנסת ליהדות מתחדשת 'רוממו', בו יצקו תוכן חדש למונח הקפות ובשמחת תורה פרשו את כל התורה כולה כשכל בני הקהילה אוחזים בקלף במעגל גדול. יש שיסתכלו על כך בעין עקומה. אני מניח שבעבר כך גם הסתכלו על מי שהציעו לפזז עם ספר התורה. ועדיין, ראוי לתת יותר אשראי לשלל הקהילות היהודיות בגולה, שעבורן חודש תשרי הוא ממש לא כמו בישראל: בו כל מקומות העבודה עובדים כרגיל, הימים הטובים הם כפולים והשקיעות מאוחרות. הרצון להשאיר את היהדות רלוונטית למקסימום יהודים הוא אתגר לא קל לכל זרם דתי מעבר לים. מותר לא הסכים, מומלץ לא לזלזל.

חו"ל המועד
להיות במהלך כל החגים בניו יורק, מרגיש חודש הרחמים והסליחות. אני מרחם על מי שנשאר בארץ, ואתם סולחים לי.

סיבוב אום
השהות במנהטן אפשרה לי לבקר באחד המוסדות המושמצים והמעניינים, הוא האו"ם. מתחם האומות המאוחדות מהווה למעשה אקס-טריטוריה ומקושט בשלל מתנות מטעם המדינות השונות. אחת המתנות, הינה פסל גדול של אדם המכתת חרבו לאת, שהוענקה מאת ברית המועצות מנוחתה עדן. על מנת שאף אחד לא יתבלבל, חקוק בבסיס הפסל גם כיתוב הפסוק: "וכתתו חרבותם לאתים". אם תרצו, שיעור ראשון בדיפלומטיה, לכל באי עצרת האומות המאוחדות. אגב, אם האו"ם באמת היה רוצה להשיג את המטרה הזו, עליו היה לחקוק על חזית הבניין את הפסוק "עין תחת עין".

מחר מאוחר
אם היום אפשר לומר שחבל שלא עשינו אתמול, וכולם יודעים שמחר לא יקרה דבר, אז היום הוא היום.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה