יום שישי, 18 באפריל 2014

לא אקטואלי - 18.4.14

יש עתיד?
זה לא שר אוצר, זה שר אינטואיציה.

בניסן נגאלו
הגיע הזמן לחדש את המנהג הקדום לפיו בט"ו בניסן יוצאות בנות אשכנז בבגדי לבן ומחוללות בכרמים, ומגיעים בחורים ספרדים, חוטפים אותן ומתירים להן קטניות. ויתקיים בהם הכתוב: יחד שבטי ישראל.  וגברים אשכנזים מה יהא עליהם? דיה לצרה בשעתה!

מאה שנים של בדידות
במהלך הפסח מצאתי את עצמי יושב יותר ויותר זמן בשירותים. ולא מהסיבה שאתם חושבים.

להלן: הסיבה
כרוניקה של מוות ידוע מראש
בינתיים, עמוס עוז מתהפך בקברו של גארסיה מרקס.

בלב כבד
לפעמים אין ברירה וצריך לעשות ויתורים כואבים כדי להחזיר את האמון. כן, גם אם מדובר בצעד חד צדדי. מחווה סמלית שכזו, יכולה לחולל פלאים. וזו בדיוק הסיבה שעל האמריקאים לשחרר את פולארד לאלתר.

יקיצה מאוחרת
החוק הצרפתי הזה, שקובע שאסור לעבוד אחרי שש, קובע גם עד מתי צריך להתעורר?

קרניבורי כל העולם, התאחדו!
חוסר ביטחון תזונתי זה שיותר ויותר חברים שלך הופכים להיות צמחוניות.

שי לחג
לרגל חג הפסח, ערכו בוגרי בית המדרש לציונות של המכון לאסטרטגיה ציונית לקט מקורות תחת הכותרת "מָה הָעֲבודָה הַזּאת? - הגדה על הלכה, אגדה ומה שביניהן". אני כל כך גאה במיזם לו הייתי שותף, כך שהחלטתי להביא תמצית מהמבוא: הגדה זו לא נועדה להחליף את ההגדה המסורתית ואפילו לא להשלים אותה. ליל הסדר עמוס בתכנים וגדוש במטעמים. הגדה זו נועדה לשמש את הציבור בשאר ימי הפסח ומתאימה לעריכת לימוד משותף. על מנת לאפשר הדפסה וקריאה נוחה, ערכנו וקיצרנו את קטעי ההגות, אשר ניתנים להשגה במלואם ברחבי רשת האינטרנט. לשם כך, כוללות הכותרות קישורים לטקסטים המלאים. מדי פעם, הרשינו לעצמנו לשבץ בין קטעי ההגות גם קטעי שיר והוויה אשר ממחישים את המתח בין הדת היהודית לדת העבודה.
מדי ליל סדר, יושבים כל בית ישראל סביב שולחן הסדר, וקוראים את ההגדה. ספק אם קיים טקסט יהודי אחר שמצליח לאגד סביבו רבים כל כך מבני העם היהודי. מהו סוד ההגדה? איננו יודעים. אך הרשו לנו להציע כי הייחודיות של ההגדה טמון בשילוב הנדיר שהיא מייצרת בין הלכה לאגדה.
"שלח את עמי ויעבדוני", מוסר משה את הציווי האלוקי לפרעה, טרם יציאת מצרים המתוארת היטב בהגדה של פסח. "מה העבודה הזאת?" זה שמה של החוברת שאתם אוחזים בידיכם וזו שאלת השאלות הנשאלת בליל הסדר בכל דור ודור. על שאלה זו נבקש לענות באמצעות עיון בהגותם של אבות התנועה הציונית. מוזמנים להצטרף לעיון בכתבי ביאליק, ברדיצ'בסקי, ברנר, גורדון, הרב קוק, אחד העם וז'בוטינסקי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה