יום שני, 9 ביוני 2014

לא אקטואלי - 9.6.14

צדיק ורע לנו
עד לא מזמן הפריע לי שהביטוי "יותר צדיק מהאפיפיור" מתייחס לקדוש נוצרי, ואף אחד לא חושב לומר "יותר צדיק מהרב הראשי" או משהו כזה. ואז הגיע האפיפיור לארץ, ומסתבר שהאיש הצנוע מתעקש לנסוע ברכב פשוט ולא ברכב משוריין. דרישה כל כך צנועה, שמצריכה בנקיטת אמצעי אבטחה הרבה יותר נוקשים (ויקרים!), וסגירת כבישים לא הגיונית, שלא ממש עוזרת לסולידריות עם העם הפשוט שצריך לעבור בהם מדי פעם. זו אינה צדיקות, אלא צדקנות נוצרית פופוליסטית שגם החברה הישראלית מדי פעם חוטאת בה, וחבל. לפחות עכשיו ברור לי למה זו בעצם מחמאה ליהדות שלא מצופה מרב ראשי להיות צדקן.

דרוש: הרע במיעוטו
אוטוטו הבחירות לנשיאות. זה שלדעתי אין אף מועמד שיש לו את הכישורים להיות נשיא, כבר אמרתי. אני רוצה לומר שיש מועמד לנשיאות שהוא הכי פחות לא מתאים. ואין גם כזה. וברמה אישית יותר: אם יש סיבה אחת שלא אצביע לרובי ריבלין לנשיאות המדינה, היא שריבלין הוא לא עלינו ולא על אף אחד – צמחוני! ואם יש סיבה שניה, היא שאני לא חבר כנסת.

צועדים עלינו
אין שום היגיון בלחסום צירי תנועה עבור אירועים שיכולים להערך בשטחים פתוחים אחרים. מה הטמטום הזה של לחסום את רח' קינג ג'ורג' בירושלים לכמה שעות בשביל יהיו כמה שיהיו רוקדי ריקוד הדגלים אם אפשר לעשות אותו דבר בדיוק 100 מטר מזרחית בגן העצמאות? (עובד גם עבור הכנסות ספר תורה, ירידים עונתיים, מסיבות רחוב, מצעדי גאווה ומצעדי שעווה).

הרעלת חרדל
לא מבין מה יש לחרדלים נגד הקרן ליזיזות.

חלל חיצון
אז מסתבר שהרב משה טלבי, שהוכרז כמתאבד למרות שהממצאים בזירה הראו את ההפך, הוכר באיחור של כמה שנים כנפגע פעולת איבה. אם לוקחים את זה צעד אחד קדימה, אפשר להכריז על אינתיפאדה כהתאבדות לאומית. בעצם... היה כבר. #אוסלו

אובמה לא שליט
לא צריך להתפעל כל כך מזה שארצות הברית הצליחה לפדות שבוי שלה תמורת חמישה מחבלים בלבד. ההפך הוא הנכון – מנקודת מבט אמריקאית, מדובר בתקדים מסוכן. אחרי שנים בהם האתוס האמריקאי היה (ובצדק!) שלא מנהלים משא ומתן עם טרוריסטים, שובר אובמה עוד עיקרון קדוש, ולמעשה ממשיך לפגוע במעמדה של אמריקה כמעצמת על. מנקודת מבט ישראלית, ארצות הברית הופכת למשענת קנה רצוץ, וזו אינה בשורה חיובית.

עליית הדורות
ההחלטה להכניס את לימודי האבולוציה למערכת החינוך הממלכתי דתי מהווה הוכחה לקיומה של האבולוציה.

קרן פיפיות
הקרן החדשה לישראל החליטה להסית נגד עצמה. איך היא עושה זאת? היא טוענת שיש גופים שקיבלו ממנה מענק. אכן דרך מקורית, אך שקרית לחלוטין. הקרן טענה כי המכון לאסטרטגיה ציונית, יחד עם גופים נוספים, קיבלו ממנה מענק במסגרת השתתפותם במטה המאבק נגד הפרטת הקרקעות. מדובר בשקר גס. כמי שצירף בזמנו לקואליציית הארגונים גם את אם תרצו, הפורום המשפטי למען ישראל וחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, אני יכול להעיד שהשתתפות במטה לא כללה קבלת שקל אחד לאף אחד מהארגונים הללו. לא מהקרן החדשה, ולא בכלל. אז על מה כל הארגונים האלה, וגם הקרן החדשה מסכימים? שקבלת כסף מהקרן החדשה לישראל היא לא בדיוק מחמאה גדולה.
  
49 להכול
סינדרום 'שבת שלפני שבועות' הגיע לעיר. וגם החמסין שאחרי החג:
אִלּוּ נָתַן לָנוּ אֶת הַתּוֹרָה
וְלֹא הִכְנִיסָנוּ לְאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל
לא דיינו בכלל. איזה חום!

ליל שימורים
- "תהיה מוכן להעביר שיעור בלימוד ליל שבועות?"
- "בשמחה, למה לא?"
- "טוב, אז אנחנו שמים אותך ב-2:30"
- "אההממ... אם ככה, לשיעור שלי אני מבקש לקרוא מצב כפית"
בהתחלה חשבו שאני צוחק, אבל אז הם גילו שאני באמת צוחק. וכך נאלצתי להעביר שיעור על י"ג מידות בהן התורה נדרשת לבדיחות יהודיות.

רות סוף
גרות, זרות, חרות, מרות. ארבע מהויות המתלכדות לאשה אחת.

שחקן צמרת, מאמן תחתית
יש לי תחושה שאיל ברקוביץ הולך לשבור את השיאים של אלי אוחנה, משה סיני ואבי כהן בפער שבין היכולת ככדורגלן להישגים כמאמן.

אם הימין ואשמאילה
האירועים שבוחרים אנשי השמאל להשתתף בהם, כמו אלה שהפכו להצגת יחיד של הימין, מעוררים את השאלה היכן מצויה הציונות של השמאל? נדמה שחלק גדול מהשמאל עושה לעצמו חיים קלים, וויתר מזמן על דגלי הציונות וצדקת הדרך. כמקרה בוחן, חפשו את ההבדלים בין פרס מוסקוביץ' לציונות לבין שוברים שתיקה. מאמר חדש שלי באתר NRG, שבאופן מפתיע אני מסכים עם כל מילה שבו, חוץ מהתמונה שלי, שהשד יודע מאיפה הם הביאו.

השתיקה האמיתית
השתיקה האמיתית שצריך לשבור היא זו סביב היחס האוהד שמקבלים מי שבוחרים לנקות את מצפונם על מה שעוללו בשירותם הצבאי באמצעות מסעות יח"צ בעולם, שכל מטרתם להשחיר את פניה של מדינת ישראל, ולא באמת לדאוג לתקן את הליקויים שאכן צריך לתקן.

מ"ה בעומר
רבנות ראשית מחוברת אל העם בחיים לא הייתה דוחה את ל"ג בעומר לאותו תאריך של גמר הפיינלפור.

הערכת הארכה
הקבוצה הכי טובה באירופה, ניצחה את הקבוצה הכי טובה בספרד. ומכיוון שהן מאותה העיר, המציא אל הכדורגל את ההארכה. וברוח זו, אוסיף הצעה: בגמר ישחקו קודם את ההארכה, ורק כששתי הקבוצות ידעו את התוצאה שלה, יתחילו את המשחק האמיתי.


20 comments:

 1. הטענה של אנשי "שוברים שתיקה" היא שלא ניתן לתקןאת הליקויים עליהם הם מצביעים. שהליקוי הוא בנוכחותו של צה"ל בשטחים הכבושים ובכך שתפקיד הצבא הוא לקיים את השלטון הישראלי בשטחים האלה. ממשלת ישראל החליטה להמשיך לקיים שליטה על הפלסטינים. הפלסטינים מתנגדים לשליטה הזאת ומנסים לערער אותה בכל מיני דרכים. תפקיד החיילים הוא לקיים את השליטה הישראלית ולאכוף אותה על הפלסטינים נגד רצונם. יש חיילים שעושים את זה בצורה יותר ברוטאלית, יש חיילים שעושים את זה בצורה קצת פחות ברוטאלית. ממשלת ישראל החליטה להקים התנחלויות בשטחים הכבושים והטילה על צה:ל להגן על ההתנחלויות. יש חיילים שמגינים עליה בצורה יותר ברוטאלית, יש חיילים שמגנים עליהן בצורה פחות ברוטאלית. מבחינת שוברים שתיקה כל החיילים עושים מעשה לא נכון ולא צודק, הם לא צריכים להיות שם, לא צריכים לאכוף את שלטון ישראל על הפלסטינים, לא צריכים להגן על ההתנחלויות. הליקוי שצירך לתקן מבחינת שוברים שתיקה הוא העובדה שהחיילים מקיימים את הפקודות שהם מקבלים ממפקדיהם בהנחיית ממשלת ישראל. הליקוי יכול להיות מתוקן אך ורק כאר תיתן הממשלה הוראה לצאת משם. שום דבר פחות מזה לא יתקן את הליקוי.

  השבמחק
 2. יפה אמרת. אז למה צריך את כל הטקס הזה עם העדויות ושאר השטויות שהם עושים? שיתכבדו ויצטרפו לשלום עכשיו, גוש שלום, דור שלום, קואליצית נשים לשלום, ארבע אמהות או כל ארגון אחר שמציע את המסר שאתה מביא, בהבדלים דקים לפה ולשם.
  אגב, מתי אתה מקים את ארגון זכויות האדם שידאג לפלסטינים שנפגעו תחת שלטון חמאס בעזה מאז הנסיגה הישראלית?

  השבמחק
 3. העדויות נועדו להראות כמה שהכיבוש מכוער, כדי שאזרחי ישראל יקומו ויפעלו נגדו ויביאו לסיומו. מטרת העדויות היא לא להראות "הנה יש מעשים יוצאי דופן שצירך להפסיק אותם כדי שהכיבוש יהיה נקי ויפה יותר". מטרת העדויות היא להראות "הכיעור הזה הוא חלק בלתי נפרד מהכיבוש, חלק בלתי נמנע שלו, אי אפשר לכפות שלטון על אנשים נגד רצונם בלי להיות מכוער". לכן ארגון שוברים שתיקה מנסה לחפש לא עדויות על מעשים מיוחדים במינם שמזוויעים במיוחדות שלהם (אם כי כמובן הוא מפרסם גם עדויות כאלה אם הן מגיעות לידיו). ארגון שוברים שתיקה מחפש בעיקר עדויות על השגרה היומיומית של השליטה הישראלית בשטחים הכבושים ועל מעשים שנעשים בהתאם לכל הפקודות וההוראות, מעשים שאינם יוצא מהכלל אלא הם הכלל היומיומי.

  השבמחק
 4. תתפלא, אבל יש בהחלט ארגון זכויות אדם ותיק בעזה, שנאבק ללא מורא וללא משוא פנים נגד הפרת זכויות אדם הן בידי שלטון הכיבוש הישראלי, והן כיום כאשר הרצועה עדיין נמצאת תחת שלטון כיבוש ישראלי בצורת מצור חונק אבל בהחלט יש מידת שליטה לארגונים פלסטיניים מקומיים שבהחלט לא פעם מפרים את זכויות האדם. המרכז העזתי לזכויות האדם בראשות עו"ד ראג'י סוראני, חבר מאד ותיק שלנו, מתעד את הפרת זכויות האדם ומוחה עליה ולא חשוב מי המבצע.http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&id=3034:director&Itemid=181

  השבמחק
 5. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
 6. הדרך בה אתה מציג את 'שוברים שתיקה' הייתה יכולה להיות פעולה לגיטימית, אם לא היה מתלווה אליה מפעל ענק של תרגום העדויות לשלל שפות והשתתפות בכנסים בכל העולם, שלא נועדו אלא להפעיל לחץ חיצוני על ישראל.

  השבמחק
 7. העולם הוא שחקן מאד פעיל בזירה שלנו. אני בהחלט מוכן לעסקה: מדינת ישראל תפרק ותפזר את איפ"ק,הלובי הישראלי בוושינגטון, ולא תתערב בשום צורה שהיא בבחירות ובפוליטיקה הפנימית בארצות הברית, ובתמורה כל ארגוני השמאל וזכויות האדם יפרסמו את החומר שלהם רק בעברית. כל עוד איפ"ק קיים וכל עוד ממשלת ישראל ואנשי הימין בישראל מגייסים לעזרתם תומכים רבי עוצמה ברחבי העולם, וכל עוד כל נסיון של ארצות הברית לקדם באיזו צורה שלום באזורנו נענה מיד בהפעלת מנופי כח בגבעת הקפיטול ולחץ פיזי לא מתון על הנשיא, אז בהחלט ובהחלט גם השמאל הישראלי ישחק על המגרש הזה ככל יכולתו הצנועה, יפרסם את כל העדויות בעולם באנגלית ובצרפתית ובספרדית ובכל שפה אחרת שבה ימצאו להן קוראים במטרה מודעת ומוצהרת לתקוע לממשלת ישראל כמה שיותר מקלות בגלגלים ולהקשות עליה לתפעל את מפעל הכיבוש וההתנחלויות. למי שמבקר אותנו נזכיר את מאמר חז"ל
  טול קורה מבין עיניך".מה שמותר לכם לעשותבגבעת הקפיטול מותר גם לנו.

  השבמחק
 8. ברור שהעולם הוא שחקן פעיל, אבל ההשוואה המופרכת לאייפאק אינה במקום: ראשית, אייפא"ק מורכבת מאזרחים אמריקאים ופועלת בארצות הברית, בניגוד לשוברים שתיקה, שזו חבורה של ישראלים שאינם מכבדים את ריבונותה של ישראל ומבקשים לערער אותה באמצעות פעולה במדינות זרות. שנית, משום שאייפאק הוא לובי פרו ישראלי ובמציאות בה מדינת ישראל מוקפת אויבים (כבר שכחת שעדיין השלום לא הגיע לאזורנו?) אנו חייבים לבסס את הקשר עם המעצמה עליה נשענת מדינת ישראל. ושלישית, משום שאייפאק תומכת בעמדות מדינת ישראל, בין אם זו ממשלת שמאל ובין אם זו ממשלת ימין.

  והכי חשוב: אם כל ההצדקה של פעולת ארגוני "זכויות האדם" הישראלים בחו"ל נובעת מעצם קיומו של אייפא"ק, אז באמת אין הצדקה לפעילותן בחו"ל.

  השבמחק
 9. אפשר להגיד לפי ההגדרה שלך שאיפ"ק זאת חבורה של אמריקאים שאינם מכבדים את ריבונותה של ארצות הברית ומבקשים לערער אותה על ידי פגיעה בסמכותו של נשיא ארצות הברית בשירותה של ממשלת ישראל, למנוע בצורה אגרסיבית ביותר מנשיא ארצות הברית לנקוט מדיניות שלפי שיקול דעתו היא הנדרשת לפי האינטרס הלאומי של ארצות הברית ולכפות עליו מדיניות שונה ואחרת אשר נקבעת לפי שיקול דעתה של הממשלה היושבת בירושלים (מדיניות שהיא גם מזיקה והרסנית ביותר לאינטרסים של מדינת ישראל). איפ"ק מטיל פחד על חברי הקונגרס האמריקאי, מאלץ אותם לתמוך במדיניות המוכתבת מלשכת ראש ממשלת ישראל מתוך חשש שאחרת בבחירות הבאות איפ"ק יטיל את כל כובד משקלו כנגד הסנטור הסורר, יממן בסכומים גדולים כל מי שיתייצב מולו ויחסל לו את הקריירה. מי שמתערב בצורה בוטה כזאת בפוליטיקה הפנימית של מדינה אחרת, שלא יתלונן.

  השבמחק
 10. למיטב זכרוני, החבר'ה של איפאק לא מסתובבים בעולם ומראים כמה המדיניות של אובמה (או כל נשיא אמריקאי אחר) היא לא לגיטימית. איפאק הוא לובי אמריקאי לגיטימי בדיוק כמו כל שדולה אמריקאית או ישראלית אחרת, ולא משנה מה מטרתה, שמנסה להשפיע על סדר יום ולקדם מועמדים התומכים בו. הארגונים שאתה מדבר בשמם, הם לא יותר מחתרנים שפועלים נגד ריבונותה של מדינת ישראל. אגב, אחת הסיבות שהם פועלים כך היא שבדעת הקהל הישראלית הם מיעוט שבמיעוט.

  השבמחק
 11. האנשים שמדובר בהם הם אמריקאים שפועלים בשירותה של ממשלת ישראל ותחת הנחיותיה. אם זאת לא פגיעה בריבונותה של ארצות הברית והתערבות זרה בפוליטיקה הפנימית שלה, מה זה פגיעה בריבונות של ארצות הברית?
  ומצד שני,הארגונים הפועלים נגגד הכיבוש אינם פועלים נגד ריבונותה של מדינת ישראל. הם פועלים נגד שלטון צבאי שמדינת ישראל מקיימת בכח הזרוע על מיליוני אנשיםשלא בחרו בשלטון הזה ואינם רוצים בו.
  כאשר הרוב בין אזרחי ישראל בוחר בבחירות חופשיותממשלה שמחליטה לקיים את שלטון הכיבוש על הפלסטינים והמיעוט בישראל נוקט בפעולות כדי לסיים את הכיבוש הזה, מי פועל בצורה דמוקטית ומי פועל בצורה בלתי דמוקרטית? הרוב פועל בצורה בלתי דמוקרטית, כי הוא מקיים שלטון צבאי מדכא בכח הזרוע על אנשים שלא היו שותפים בבחירות האלה.המיעוט שפועל לסיים את הכיבוש ומגייס לשם כך תמיכה בינלאומית הוא הפועל בצורה דמוקרטית, כי הוא פועל לסיים את הכיבוש והדיכוי. המיעוט בישראל שפועל לסיום הכיבוש הוא הפועל לכך שמדינת ישראל תהיה מדינה דמוקרטית באמת, שאינה מחזיקה מיליוני אנשים תחת שלטון כיבוש.


  השבמחק
 12. האנשים שמדובר בהם הם אמריקאים שעושים מה שהם רואים לנכון בזירה הפוליטית של מדינתם מבלי שאף אחד יכריח אותם לעשות כן. ככה זה בדמוקרטיה. הארגונים הפועלים נגד "הכיבוש" מוזמנים לעשות זאת במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי. מעניין כמה חשובה לך הדמוקרטיה: מצד אחד, אתה טוען שאותם מיליוני אנשים לא בחרו בשלטון הישראלי. אבל מצד שני, גם בשלטון הקיים הם בחרו פעם אחרונה רק ב-2006, וחלק ניכר מהם (נוצרי בית לחם, תומכי פת"ח בעזה וכד') לא בדיוק נהנו ממנעמי הדמוקרטיה. וזה עוד לפני שהתחלתי להזכיר כיצד הגענו למצב בו ישראל שולטת על יהודה ושומרון (מלחמה שלא היא פתחה בה) ומה היה קורה אילו הייתה נסוגה משם.

  השבמחק
 13. הארגונים הפועלים נגד הכיבוש (בלי מרכאות) פועלים במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי. כללי המשחק הדמוקרטי במדינת ישראל כוללים שכל הצדדים במפה הפוליטית משתפים את כל מדינות העולם במאבק הפוליטי הפנימי בישראל, ומגייסים לצידם את הכוחות הקרובים להם בכל רחבי העולם כדי לחזק את עמדתם. כמו שאמרתי, אנחנו מבקשים רק דבר אחד: שממשלת ישראל תשלח הודעה אדיבה אל ראשי איפ"ק ותודיע:"תודה רבה לכם על עזרתכם המסורה במשך כל השנים,עכשיו אנחנו מבקשים מכם להתפרק ולחזור לבתיכם או לעסוק בנושאים אמריקאים פנימיים, יותר אנחנו לא מגלים ענין במה שמתרחש בגבעת הקפיטול ומי יבחר לסנאט ולבית הנבחרים ואיזה החלטות יעברו שם ומי יהיה הנשיא הבא ומה תהיה מדיניות ארצות הברית במזרח התיכון. כל זה ענינה הפנימי של ארצות הברית ולנו אין זכות להתערב בכך". רק שממשלת ישראל תשלח הודעה כזאת לאיפ"ק וגם השמאל הישראלי לא ינסה יותר לגייס כוחות מבחוץ.

  השבמחק
 14. בבחירות הפלסטיניות בשנת2006 נבחרה ממשלה שלא היה לה כוח ושלטון ממשי, השלטון בשטחים הכבושים היה ונשאר בידי ממשלת ישראל ומטעמה מפעיל אותו אלוףפיקוד המרכז של צה"ל שהוא הריבון בשטח והוא מנהל אותו על ידי צווים שיש להם תוקף של חוק. אבו מאזן מחזיק בכמה סמוכיות משניות ומוגבלות אשרהואצלו לו על ידי השליט בשטח, אלוף פיקוד המרכז, ומי שהאציל סמכויות גם יכול כמובן לקחת אותן חזרה לעצמו ברגע שירצה. כמובן שאף אחד לא בחר באלוף פיקוד המרכז לתפקיד השליט בשטח הזה. כאשר גנרל מנהל חיים של אוכלוסיה על ידי צווים צבאיים, קוראים לזה דיקטטורה צבאית, וזה המצב בשטחי הגדה המערביתמאז יוני 1967. כאשר סוףסוףמדינת ישראל תסיים את הכיבוש ותאפשר לפלסטינים להקים מדינה עצמאית, יתכן שהמדינה הזאת תהיה דמוקרטית ויתכן שלא - זה כבר נתון בידיהם של הפלסטינים. במאה השנים האחרונות היו הרבה עמים שנאבקו להשתחרר משלטון זר ולהקים מדינות עצמאיות וגם הצליחו בכך. לא כל המדינות העצמאיות שהוקמו בעולם הן מדינות דמוקרטיות. משטר דמוקרטי במדינה העצמאית הוא בהחלט דבר רצוי, זה לא תנאי הכרחי למתן העצמאות.

  השבמחק
 15. גם אם אקבל את עמדתך שהארגונים פועלים במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי (והם לא - הם מסרבים לקבל את הכרעת הרוב באופן שיטתי), אפשר לומר באותה מידה שגם ההתייחסות אליהם כחתרנים שאינם נאמנים למדינתם (ובצדק) היא במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי.
  המצב ביהודה ושומרון משנת 1967 הוא תוצאה של מתקפה ירדנית על ישראל. בוא נזכיר שירדן עצמה השתלטה על השטח המיועד למדינה הערבית ב-49, ולא טרחה להקים שם מדינה פלסטינית משום מה. כך שהאשמת ישראל במצב ביהודה ושומרון, היא טיפשות במקרה הטוב ואנטי ישראליות במקרה הרע. אגב, אני בהחלט נוטה לחשוב שאתה נופל בקטגוריה הראשונה, כמו עוד כמה אידיוטים שימושיים בשמאל הישראלי.

  השבמחק
 16. כאשרהרוב בין אזרחי ישראל מחליט לקיים שלטון כיבוש על מיליוני פלסטינים, זאת אינה החלטה דמוקרטית. הפלסטינים לא היו שותפים בבחירות שבהן התקבלה ההחלטה הזאת. בשביל שהבחירות במדינת ישראל יהוו החלטה דמוקרטית,צריך להתקיים אחד מהשניים: או שכל התושבים הפלסטינים מהים התיכון עד לנהר הירדן יקבלו אזרחות ישראלית וישתתפו בבחירות של הממשלה ששולטת עליהם, או שמדינת ישראל תצא מהשטח הזה ותאפשר להם להקים בו מדינה משלהם (שתהיה דמוקרטית או לא - זה כבר בידיהם). כל עוד שמדינת ישראל אינה עושה אחד משני הדברים האלה, החלטת הרוב להמשיך לקיים את הכיבוש אינה החלטה דמוקרטית.

  השבמחק
 17. אגב, המהלך הירדני להשתלט על חלק גדול מהשטח שנועד להקמת מדינה ערבית בארץ הזאת ולספח אותו אליה היה בשיתוף פעולה פעיל מאחורי הקלעים עם ממשלת ישראל דאז בראשותדוד בן גוריון, שחשב בטעות שכך אפשר יהיה להיפטר מהפלסטינים כגורם עצמאי. מדינות העולם לא הכירו בין 1948 ל-1967 בשטח הזה כשטח ירדני, כי הוא נועד להקמת מדינה עצמאית לפלסטינים. מדינות העולם לא מכירות מ-1967 ועד היום בשטח הזה כשטח ישראלי, כי הוא נועד להקמת מדינה עצמאית לפלסטינים. אגב, גם מדינת ישראל לא מכירה בשטח הזה כשטח ישראלי.לפי חוקי מדינת ישראל, הגבול המזרחי של מדינת ישראל עובר בין כפר סבא לבין קלקיליה,ומי שעובר את הגבול הזה וממשיך מזרחה נמצא בחוץ לארץ, בדיוק כמו מי שעלה על מטוס בנתב"ג.

  השבמחק
 18. אגב, אני לא קורא לך "אידיוט", אני קורא את המאמרים שלך מדי שבוע עוד מאז התפרסמו ב"מקור ראשון", ואני לא חושב שהם נכתבו על ידי אידיוט. אז היה נחמד להימנע מהשימוש במלה הזאת גם בצד השני. אני וחברי חושבים, לפי מיטב הבנתנו, שאנחנו פועלים למען עתיד טוב יותר לאזרחי ישראל ולכל המתגוררים בארץ הזאת. כמובן יכול להיות שאנחנו טועים, אנחנו לא מתיימרים להיות אפיפיורים. אני מקווה שגם אתה מוכן להודות באפשרות שאולי אתה וחבריך טועים.

  השבמחק
 19. ואגב, היו מי שיחסו את המצאת המונח "אידיוטים שימושיים" לולדימיר איליץ' לנין, אבל תחקיר שעשו עיתונאים אמריקאים לא איתר שום אזכור של המונח בכתביו או בנאומיו. כנראה שזכות היוצרים שמורה לאיש ימין אמריקאי כלשהו בתקופת המלחמה הקרה, וכמובן היום גם אנשי ימין ישראלים רבים עושים בו שימוש.

  השבמחק
 20. לפלסטינים יש זכות להקים מדינה, אבל לא על חשבון מדינת ישראל. הם סירבו למספר הזדמנויות לעשות זאת (עוד לפני שהם נקראו פלסטינים) - כך שגלגול האשמה על מדינת ישראל אינו במקום. ברמת העיקרון, אין לי בעיה עם פתרון שתי המדינות לשני עמים, אבל אני מציאותי ויודע שהוא לא יקרה, כי האויב הערבי, סליחה שאני קורא לו כך, לא יקבל ריבונות יהודית בארץ ישראל. ההתנהלות של ממשלת ישראל, צריכה להיגזר בהתאם.

  השבמחק