יום שבת, 1 בנובמבר 2014

לא אקטואלי - 2.11.14


בוקר רטוב
מתעורר. קולות גשם. שיט, הכביסה. קופץ מהמיטה. נזכר שאין לי מכונת כביסה. חוזר לישון. מתעורר. שיט, 11:00.

שר על הפנים
למה למדינת ישראל לא יהיה שר פנים בחודשים הקרובים? בשבוע שעבר נערכה בוועדת הפנים של הכנסת ישיבת פרידה משר הפנים גדעון סער. החלטתי ללכת בעיקר כי חלק מסדר היום היה הצגת עיקרי חוק המסתננים החדש, לאחר שבג"צ פסל (שוב) את החוק הקודם. סד הזמנים שהעמיד בג"צ מחייב את הכנסת לחוקק חוק חדש תוך כמה חודשים. לזכותו של גדעון סער ייאמר כי למרות שהוא בדרכו החוצה מהמערכת הפוליטית, הוא מנסה לקדם הצעת חוק חדשה בזריזות. אלא שהמינוי של שר הפנים החדש (ככל הנראה גלעד ארדן) מתמהמה. מדוע? מסתבר שאת ראש הממשלה, לא מטריד משרד הפנים או תחום המסתננים, אלא הבחירות לראשות הליכוד. כן, כן, אותן בחירות בהן לנתניהו אין מתחרים ממשיים. נתניהו מבין שמינויו של ארדן כעת יביא לעוד קצת מינויים ועוד יותר אכזבות, שעלולים להקים עליו אויבים מתוסכלים מבפנים ולהפריע לאווירת הניצחון הסוחף ולאישור התיקונים בחוקת הליכוד שהוא יוזם. אז מה עושים? לא ממנים שר פנים חדש עד להודעה חדשה. ושתושבי דרום תל אביב יסתדרו עם בג"צ והמסתננים עוד כמה חודשים.

רק בירושלים: דימויים שמקבלים משמעות מילולית. ותודה לחורף הקודם.

פרשת תולדות
אם להאמין למה שקורה בפרשות הראשונות של ספר בראשית, האבולוציה האנושית היא כמו זו של הטלפונים הסלולריים: ככל שהדגם יותר מתקדם, תוחלת חייו יורדת.

כדור בלב
1.      מי שירה ביהודה גליק ביקש להתנקש בלב של העם היהודי.
2.      הר הבית הוא סמל. יהודה גליק הוא סמל. לכן ניסיון ההתנקשות אמש הוא לא פחות מניסיון לרצח עם.
3.      לפעמים רק מכה כואבת מרפאת ניוון מחשבתי ומוציאה את העם היהודי משעבוד לגאולה. נקווה שזה גם מה שיקרה הפעם ביחס להר הבית.
4.      יכול להיות שג'ינג'ים הם קבוצת סיכון להתנקשויות?

שלוחת השילוח
עוד חלום שמתגשם: בית המדרש לציונות, אותו הקמתי עם כמה חברים אי שם ב-2009, עולה עוד שלב ופותח לראשונה תכנית בבית בן-גוריון בעיר העברית הראשונה. תל-אביבים, נגמרו התירוצים.

לזכרו של יצחק
חידה לי אליך, יריב אופנהיימר: מי כתב את הטקסט הזה? "אני שולל מוסריותו של כל יהודי, הדורש מן היהודים להישאר מיעוט לאומי בכל העולם, אך פוסל מוסרית את התביעה מערביי ארץ ישראל להשלים עם מעמד של מיעוט לאומי מכובד במדינה יהודית. לא אתפלא אם נשמע בפי 'אבירי המוסר' האלה 'הבנה אובייקטיבית' כלפי כנופיות מרצחים, הזורעות הרג בגבולותינו." התשובה, למקרה שאין לך מושג ירוק, היא יצחק טבנקין, ממייסדי מפלגת מפא"י, היום תנועת העבודה אליה אתה משתייך. נדמה לי שאפילו טבנקין היה מתפלא אם את היה יודע שקולות 'אבירי המוסר' אותם התיימרת להשמיע אמש, היו מגיעים מחברי מפלגתו.מורשת רבין
עצרת יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל תיערך הערב. בלי בג"צ ובלי בצלם. לא נשכח!

בר בי רב
הידעת? הסיבה שיש רב עיר אשכנזי ורב עיר ספרדי היא כדי שיהיה לכל רב עם מי לריב. ובאמת? הכפילות העדתית בתפקיד רב העיר היא מפלגת, מסרבלת, מכבידה ומשחיתה. לא מאמינים? תקראו את המחקר (או אפילו רק את התקציר) של המכון לאסטרטגיה ציונית.

רופאים ללא גבולות
מותו של הרופא הערבי-ישראלי שהצטרף לדעאש גורם לי לתהות אם רק אני חושב שזו התפתחות מאד חיובית שדעאש החלו בהקמת חיל רפואה?


12 תגובות:

 1. מה הקשר בין טבנקין לבין יריב אופנהיימר? לפי כל קנה מידה שמקובל היום במדינת ישראל, טבנקין היה איש הימין הקיצוני.

  השבמחק
  תשובות
  1. אפשר באותה מידה לשאול מה הקשר בין יריב אופנהיימר לעמדות הקלאסיות של מפלגת העבודה.

   מחק
 2. אין קשר וטוב שאין. אני חושב שבזמנה של גולדה מאיר, יריב אופנהיימר לא היה מעלה בדעתו להצטף למפלגת העבודה.

  השבמחק
 3. ולכן בדיוק מפלגת העבודה היא היום מפלגת נישה של יאיר לפיד.

  השבמחק
 4. לא בדיוק מפלגת נישה של יאיר לפיד, אני מעריך שמפלגת העבודה תתקיים ותהיה מפלגה משמעותית גם אחרי הבחירות הבאות וגם אחרי אלה שלאחריהן, ואני לא חושב שהעתיד של "יש עתיד" יתמשך עד כדי כך.

  השבמחק
 5. בהחלט יתכן שמפלגת העבודה היתה גדולה יותר אילו היתה נוקטת גם כיום עמדות ימניות ולאומניות, כמו בשלבים מוקדמים יותר בהיסטוריה שלה. אבל בשביל מה? מפלגות ימניות יש בישראל בשפע רב, באמת שאין שום צורך להוסיף עליהם גם את מפלגת העבודה.

  השבמחק
 6. לא אמרתי שליש עתיד יש עתיד. כמו שהעבודה הייתה מפלגת נישה של קדימה, עכשיו היא של יש עתיד ואם היא תמשיך בדרכו של אופנהיימר וחבריו, היא תמשיך להיות מפלגת נישה של מפלגה עם שם גנרי אחר. אבל אם אתה מעדיף שהיא תהיה מרצ2, או חדש3 זו זכותך המלאה.

  השבמחק
 7. אם מפלגת העבודה לא תהיה מפלגת שמאל אז למה צריך לענין אותי אם היא קטנה או גדולה?

  השבמחק
 8. מפלגת העבודה בזמנו של יצחק רבין ז"ל היתה מפלגת שלטון בישראל וגם מפלגה שראויה לתמיכתם של אנשי שמאל. תוקוותי שבמוקדם או במאוחר ימצא ליצחק רבין יורש ראוי, הן במפלגתו והן במדינתו.

  השבמחק
 9. מפלגת העבודה בזמנו של רבין זכתה לקולות מהמרכז ימין בשל תעמולת שקר של ז"ל. אני מבין שאתם מחפשים בימים אלה את היורש הראוי כדי לחזור על אותו תרגיל.

  השבמחק
 10. יצחק רבין יצא בבחירות 1992 בהבטחה ברורה וקונקרטית - "אם אבחר אגיע להסכם עם הפלסטינים תוך שישה עד תשעה חודשים". הוא נבחר וקצת פיגר אחר לוח הזמנים אבל חתם על הסכם ראשוני עם יאסר ערפאת בערך כשנה לאחר שנבחר. אכן, אנו זקוקים למועמד שיבטיח - ויקיים - לעשות שוב אותו הדבר, אבל הפעם לגבי הסכם הקבע שיקבע את גבולות השלום בין מדינת ישראל הריבונית לבין מדינת פלסטין הריבונית.

  השבמחק
 11. אני לא מכיר את הציטוט הזה של רבין (אשמח למקור), אבל די בטוח שהוא לא אמר שהוא ייבא את חבורת הטרוריסטים של אש"פ מטוניס. כמו כן, אסור לשכוח שחלק מהקולות בהם זכה הסתמכו על הבטחתו שלא לרדת מרמת הגולן, ובקולו שלו: https://www.youtube.com/watch?v=ldgyYenN9eA

  השבמחק