יום שבת, 7 במרץ 2015

לא אקטואלי - 7.3.15


נהומי נאום
אני לא מבין למה לאובמה כל כך הפריע שנתניהו ינאם בקונגרס. כשהוא הגיע לישראל, הוא החליט לצפצף על הכנסת ונבחריה ולנאום בפני חבורת סטודנטים מריירים בבנייני האומה ונתניהו לא עשה מזה ביג דיל.
אני גם לא מבין למה לתקשורת מפריע שנתניהו ינאם בקונגרס. יהיה להם אחלה רייטינג בלי כל עלויות הפקה (נו טוב, חוץ מהאברמוביץ ההוא שמשלמים לו לומר שוב את אותו הדבר. לא ברור הקטע הזה...).
אני לא מצליח להבין מה מפריע לאיראנים הנאום של נתניהו בקונגרס. הם לא קוראים עיתונים ישראלים שמסבירים מדוע נתניהו לא ישיג כלום בנאום?
אבל הכי אני לא מבין מדוע לשמאל מפריע השידור הישיר של הנאום של נתניהו בקונגרס, בתואנה כאילו מדובר בתעמולה. גם ככה יונית לוי מתרגמת אותו איך שהיא רוצה.
בקיצור - בנימין נתניהו, אמור לי מי הם מתנגדיך ואומר לך למה אני בעדך.

פתק לבן, תחפושת מחאה (מטופש כמו שזה נשמע. ונראה.)

חרדים לגורלנו
הממשלה הקרובה תכלול את החרדים, ולא משנה מי יהיה ראש הממשלה. כדי להקטין את כוחם היחסי בממשלה, צריך:
1. להצביע למפלגות הגדולות. הסבר: יתר המפלגות הבינוניות "עולות" יותר מאשר החרדים לכל ממשלה פוטנציאלית, ועל כן המפלגות החרדיות תועדפנה על מי שירכיב את הממשלה. לעומת זאת, ככל שהמפלגות הגדולות תהיינה גדולות יותר, כוח המיקוח של החרדים מולן יהיה קטן יותר.
2. להעדיף ממשלת ימין, בה יש סיכוי גדול יותר שהחרדים לא יהיו לשון המאזניים (לעומת התרחיש של הקמת ממשלת שמאל שלא יתכן ללא החרדים).
אם הציבור לא יפנים זאת, אז כדאי להתרגל לרעיון שלימודי ליבה למגזר החרדי יהפכו ללימודי לא בא לי.

י-ם רעיונות
רוח חדשה יצאו במיזם מדליק לחיזוק המעמד היצירתי בירושלים. מוזמנים לתרום משלכם וגם לחוות את דעתכם על הרעיון שלי: המלצה ירושלמית יומית, הדור הבא.

שביזות יום א'
פעם זה היה להוציא פרסומים לתקשורת ביום חמישי בבוקר, כדי לקבל כותרת בעיתון של שישי. אחרי זה, העבירו את הפרסומים לחמישי בערב, כדי לא לקבל אף כותרת באף עיתון. ואז, הגיעו אלה שהוציאו פרסומים בערב שבת כדי שהדתיים לא יוכלו להגיב עד מוצש. עכשיו, מחכים עד למוצש, כדי לשחרר חומרים חדשים שינשאו על גבי אהדת שומרי השבת. ליום א', לעומת זאת, עדיין לא נמצא שום שימוש. זה אומר שאפשר לבטל אותו?

הידעת? נמלים הם הזקא של הג'וקים.

יחד שבטי ישראל
הבחירות הקרובות יכולות להיות על נושאי 'דת ומדינה', אבל לא בדרך בה אתם חושבים. לא משנה מה תהיינה תוצאות הבחירות, החרדים יהיו חלק מהממשלה הבאה (ביבי בונה עליהם, בוז'י וציפי לא יכולים בלעדיהם. הם לא יכולים בכלל, אבל זה כבר נושא אחר).
אלא שכאן מגיע הסיפור של אלי ישי: אמנם פוליטיקאי בינוני (מאד), אבל האיש שיכול לייצר את המהפכה השנייה של ש"ס. אלי ישי יוצר תחרות בריאה על קהל החרדים והמסורתיים הספרדים. תראו מה קרה לש"ס בראשות אריה דרעי רק מהרגע שישי התפצל מש"ס: פתאום יש מועצת נשים חרדיות, דרעי מקיים חוגי בית עם החכלילים ויתר הפנתרים השחורים הלא כל כך דתיים וזה עוד כלום. בקרוב תשמעו שיח חרדי אחר על הצורך בגיוס לצה"ל, על החרדים העובדים ועל מעמד האישה. דרעי וישי הולכים להתחרות מי יותר פתוח למודרנה.
כדי שהמאבק הזה יחזיק לאורך זמן, צריך את אלי ישי בכנסת. אחרת, הוא יהפוך לעוד אמסלם והיכולת לייצר אלטרנטיבה לש"ס תיעלם מהעתיד הנראה לעין. זה יעשה לנושאי דת ומדינה, ולחברה החרדית, הרבה יותר טוב מחוק הגיוס (המטופש) של יש עתיד, או מכל הבטחה שקרית של בוז'י וציפי על 0 זקנים / חולים / מתים / חרדים (מחקו את המיותר).
דת ומדינה זה הדבר שהכי מעניין אתכם? רוצים להקטין את כוחו של דרעי בפוליטיקה הישראלית? אז תצביעו ישי. אם יש טרנד ראוי לבחירות הקרובות, אז זה זה (גילוי נאות: הסיכוי שאצביע ישי נמוך מאד, כי עם כל הכבוד לנושאי דת ומדינה, באמת שכרגע יש נושאים יותר חשובים על הפרק).

הפסקת אוכל
הרשו לי להציג את הפוסט החדש בבלוג מאכלי י-ם, בו התארח הפעם אריה שפירא, חבר ההרכב המוזיקלי צ'נדלר בינג והמבורגרגרן חובב. עכשיו נסו לנחש לאן הלכנו.

4 תגובות:

 1. עם כל הכבוד, הנאום של אובמה בפני סטודנטים ישראלים זה לא מקביל לנאום של נתניהו בקונגרס.
  אף אחד לא מחה ולא התנגד לכך שנתניהו ינאם בפני חברי ועידת איפא"ק ויקבל מהם כמה מחיאות כפיים שירצה.
  המחאה היתה על כך שנתניהו בא לנאום בפני חברי בית המחוקקים של ארצות הברית במטרה מוצהרת לגייס אותם להתנגד למדיניותו של נשיא ארצות הברית ולטרפד אותה.
  מה יכול היה להיות מקבילה ישראלית? נניח שבנכסת נבחר יו"ר לעומתי המייצג את האופוזיציה (זה די קשה אבל בימי בן גוריון זה כמעט קרה). נניח שהשגריר האמריקאי בישראל יוצר קשר עם יו"ר הכנסת המתנגד למדיניותו של נתניהו, ומסדר שאובמה יבוא לנאום בכנסת, וכל זאת מבלי לידע את ראש הממשלה. אובמה מודיע שמטרת ביקורו בישראל היא לשכנע את חברי הכנסת שבנימין נתניהו טועה בהתנגדותו להסכם עם הפלסטינים המבוסס על גבולות 1967. לאחר כמה שבועות אכן מגיע הנשיא אובמה לישראל, בא למליאת הכנסת ומסביר לחברי הכנסת באריכות שהוא אובמה מבין את האינטרס הישראלי הרבה יותר טוב מאשר ראש ממשלת ישראל, וקורא לחברי הכנסת לטרפד את מדיניותו של נתניהו, לקדם בכנסת הסכם המבוסס על גבולות 1967 ולהקפיא לחלוטין וללא הגבלת זמן כל בניה שהיא בהתנחלויות מעבר לקו הירוק. חברי הכנסת המסכימים עם תוכן נאומו של אובמה קמים על רגליהם ומוחאים לו כפיים בהתלהבות במשך כעשר דקות.

  אני חושב שאם היה מתרחש אפילו חלקיק מהדברים האלה, אתה וחבריך הייתם מתרגזים, אפילו מתרגזים מאד.
  אבל הנשיא אובמה לא יעלה על דעתו לעשות משהו מסוג זה. סביר שהוא מנסה להשפיע על כיוון מדיניותה של מדינת ישראל בכל מיני אמצעים של שתדלנות מאחורי הקלעים - אבל התערבות גלויה ובוטה בפוליטיקה הפנימית של מדינה אחרת זה דבר שפשוט לא עושים ביחסים בין שתי מדינות שאמורות להיות ידידות ובעלות ברית. נתניהו כנראה שכח את זה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אדם, שכחת פרט אחד מעניין - רבים מבין המריעים לנתניהו היו חברי מפלגתו של אובמה. בנושא האיראני, אובמה במיעוט במפלגתו שלו. לנתניהו לא הייתה ברירה אחרת, אלא לגדל ביצים ולעזור לדמוקרטים להציל את עצמם מאובמה.

   מחק

 2. נניח שהמצב היה הפוך, אובמה היה בא לישראל ונואם בכנסת נגד מדיניות נתניהו ומקבל מחיאות כפיים של חלק מחברי הליכוד, והוא היה אומר שהוא בא לעזור לליכודניקים בפרט ולישראלים בכלל להציל את עצמם מנתניהו. זה היה מרגיז אותך או לא מרגיז אותך? אני מוכן להתערב שזה היה מאד מרגיז אותך.

  אפילו אם נתניהו צודק במאה אחוז בנושא איראן, הרי ראש מדינה שבא להתערב בצורה בוטה וגסה בפוליטיקה הפנימית של מדינה אחרת זאת שבירה של כללי התנהגות. כאשר ראש מדינה קטנה עושה את זה אצל מעצמה גדולה, זה יכול להסתיים רע מאד בשביל המדינה הקטנה.

  לעצם הענין - מדינת ישראל מתעקשת להמשיך להחזיק מאגר של עשרות או מאות פצצות גרעיניות (לפי מקורות זרים כמובן, חחח) וטילים שיכולים לשגר את הפצצות האלה לכל נקודה במזרח התיכון ומעבר לו, וצוללות שיכולות לשגר את הטילים האלה עם הפצצות האלה גם מלב האוקיינוס ההודי מול חופי איראן. אז באמת מישהו חושב ברצינות שלאורך ימים ישראל תוכל לשמור מונופול גרעיני באזור? לנו יש, אז במוקדם או במאוחר גם לשכנים שלנו זה יהיה. אובמה יכול להביא הסכם שיעצור את זה למשך עשר שנים? זה הסכם טוב ואפילו מעולה, נתניהו היה צריך לטלפן לבית הלבן להגיד תודה רבה מקרב לב.

  האם אובמה במיעט במפלגה שלו? זה יבוא למבחן בקרוב. הצעת החוק בענין איראן שנתניהו וחבריו בגבעת הקפיטול מקדמים חייבת להשיג תמיכה של 67 סנאטורים, אחרת הוטו הנשיאותי ימחק אותה מסדר היום. בשביל להשיג 67 סנאטורים צריכים 12 סנאטורים דמוקרטים לחצות את הקוים ולתמוך במפלגה היריבה נגד נשיא מכהן ממפלגתם ולטרפד לחלוטין את מדיניות החוץ שלו. יהיו 12 סנאטורים כאלה? נחיה ונראה, די בקרוב.

  השבמחק
  תשובות
  1. השאלה היא לא אם הייתי מתעצבן או לא. השאלה היא מה נתניהו היה צריך לעשות. ונכון לעכשיו, נראה שהוא עשה את הדבר הנכון, לאור התקררותו של אובמה לגבי ההסכם עם איראן.

   מחק