יום שישי, 4 במרץ 2016

לא אקטואלי - 4.3.16

בקרוב אצלם
זה שדרעי טועה וארדן צודק זה ברור. רק שחשוב להזכיר את הברית הפוליטית הסמויה בין החרדים לערבים: מה שמוצג כהטבה לצד אחד, במקרה הזה הלבנת בנייה לא חוקית (ובמקרים אחרים קצבאות ילדים, פטור משירות, מענקי איזון, פטור מלימודי ליבה ועוד ועוד), משמש את שני הצדדים. על חשבונכם.

חופש הפיתוי
בשמאל הישראלי, גודל הפיתוי לסגור ערוץ תקשורת ימני תמיד גובר על חופש הביטוי. מוזר שהם קוראים לעצמם שמאל.

הטרחה מינית
רוצים לרתום את כלל החברה הישראלית למאבק הראוי, הצודק והנכון נגד הטרדות מיניות? צאו נגד השטויות של סתיו שפיר שמנצלת לרעה מטרה קדושה בכדי להשיג עוד כמה נקודות במאבק הפוליטי שלה נגד הימין וערוץ 20.

נשיאה טובה
אני באמת תוהה מה יפריע להילארי יותר, אם בכלל: שהיא תיבחר לנשיאה רק בזכות היותה אישה או שהיא תיבחר רק בשל היותה לא דונלד טראמפ.

במחנה
בשולי הסיפור של קלנדיה, שווה להזכיר:
* מדובר במחנה פליטים שהוקם בשנת 1949 על ידי הכיבוש הירדני ביהודה ושומרון.
* במשך 18 השנים שממלכת ירדן שלטה על המקום, היא לא טרחה ליישב מחדש את אותם פליטים.
* בשל 67 השנים שחלפו מאז הקמת המחנה, סביר להניח שרוב התושבים המקוריים שלו כבר לא איתנו.
* כל מי שנולד במקום ב-67 השנים שחלפו מאז הוא לא פליט (למרות ההגדרות ההזויות של אונר"א, סוכנות הפליטים הפלסטינים).
עכשיו תמשיכו להאשים את ווייז בכל הסיפור.

‏אתגר השידוכים‬
כך תחזיר אליך את האקסית בתוך חודש אחד.
מי אמר שאין שר חוץ?
יום שישי יום ארוך
גם אני הייתי מאלה שחשבו שסוף שבוע שיכלול את יום ראשון הוא רעיון מצוין. רק שבמהלך העבודה על נייר העמדה החדש של המכון לאסטרטגיה ציונית, שהייתה לי הזכות ללוות (ואף לתרום את הרעיון שמופיע בנספח שבעמוד 64), גיליתי שזה לא יקרה, מכל כך הרבה סיבות. אסתפק בסיבה אחת: כל מי שמדבר על שבתון ביום ראשון, מציע להפוך את יום שישי לחצי יום עבודה. עכשיו בואו נחשוב על הפקקים. אם ביום רגיל רוב האוכלוסייה יוצאת לעבודה מתישהו בין 7 ל-10, אז ביום-שישי-יום-קצר סביר להניח שאנשים יצאו בין 7 ל-9 (זאת אומרת: פי אחד וחצי יותר עומס בכבישים). ואם ביום רגיל רוב העובדים יוצאים מהעבודה מתישהו בין 3 ל-7, אז ביום שישי כולם יצאו מתישהו בין 12 ל-2 (והנה הגענו לפי 2 עומס בכבישים). מה שאומר שהדרך לעבודה תתארך כמעט פי שתיים, בשביל פקקטה חצי יום עבודה. ואז מה יקרה? אנשים ירצו לעבוד מהבית, ומהר מאד זה יהפוך ליום שבתון נוסף. רק שכל מי שמבין עניין יודע את זה, ולכן לכולם ברור שזה לא יקרה. אז למה יש מי שעדיין מנסים להצהיר הצהרות מפוצצות על איך הם יקדמו את יום ראשון כיום חופש? זה כבר נושא לפוסט אחר...
אז מה כן אפשר לעשות? להפוך את יום שישי ליום חופש אמיתי. איך עושים את זה? מתחילים בלהעביר את מערכת החינוך לשבוע של חמישה ימי לימוד ארוכים. וגם חושבים מחוץ לקופסא. לדוגמא, נניח שיותר מעסיקים ועובדים יקצרו את יום העבודה ביום חמישי בשעתיים במקביל להארכת יום העבודה בימים ראשון עד רביעי בחצי שעה. מדמיינים מה זה יוכל לעשות לסוף השבוע שלכם?

בין לבקר ללבכר
הפוסט של ערוץ 20 נגד הרפורמים, איך נאמר זאת בעדינות, ממש לא במקום. תרתי משמע.
מה תרתי משמע פה? אז זהו, שמותר (ואף רצוי) לקיים שיח ביקורתי בין הזרמים השונים ביהדות, אלא שבמציאות הנוכחית של העם היהודי, השאלה החשובה היא כלל לא מהו זרם לגיטימי ביהדות ומה לא (קרב בן 2000 שנה לפחות, אגב).
בהקשר של עתיד היהדות והעם היהודי, השאלה החשובה אינה מיהו יהודי, אלא מי מצליח לגדל את בניו להיות יהודי. כששאלו את דוד בן-גוריון מה התשובה שלו לשאלה "מיהו יהודי?", תשובתו המבריקה הייתה: "מי שנכדו יגדל להיות יהודי". מה המשמעות הפרקטית של תשובה זו? נדמה לי שכאן יש לעשות הבחנה ברורה בין ישראל לגולה (סליחה על המילה). בגולה, וכל המחקרים והנתונים מראים זאת, רק הזרם האורתודוקסי מצליח לשמור את ילדיו בתוך היהדות. משכך, באמת ראוי לשאול האם קיומו של הזרם הרפורמי בגולה אכן מצדיק את עצמו אם לאו.
מצד שני, במדינת ישראל הזרם הרפורמי מהווה אלטרנטיבה לא רק לממסד הדתי, אלא בעיקר לחילוניות המתנכרת ליהדות (במובן של אותו חלק גדול מהחילונים שבוחר להתנכר ליהדות, ולא במובן שכל החילונים מתנכרים ליהדות). דווקא הזרם הרפורמי מאפשר לאותם חילונים להתחבר לזהותם היהודית בדרכים בהן האורתודוקסיה כושלת. מכיוון שבמדינת ישראל קיים רוב יהודי מובהק, גם סכנת ההתבוללות כמעט ואינה קיימת. משכך, דווקא ראוי לברך על כל פעילות של זרם יהודי אלטרנטיבי, גם אם לא מסכימים איתו. לכן בכל האמור לפעילות התנועה הרפורמית בחו"ל, יש בהחלט מקום (זוכרים את התרתי משמע שהבטחתי לכם?) לבקר אותה ואפילו באופן חריף. אך במקומנו אנו בארץ ישראל, על הממסד לבכר ולברך אותה לפחות כפי שהוא עושה עם הזרם האורתודוקסי (כל עוד הוא עושה זאת עם הזרם האורתודוקסי - אבל זה כבר נושא לפוסט אחר...).

דת הטבעונות
הם מקצינים: סכנת הטבעה בצה"ל!
(בקרוב הספר)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה